Sessiz Bir Yer – A Quiet Place 2018 Film İzle

Yönetmen : John Krasinski
Görüntü Yönetmeni : Charlotte Bruus Christensen
Tür : Dram , Gerilim , Korku

Sessiz Bir Yer – A Quiet Place

Sessiz Bir Yer, yönetmenliğini John Krasinski‘nin gerçekleştirdiği 2018 çıkışlı Amerikan yapımı post-apokaliptik korku filmidir. Bryan Woods, Scott Beck ve Krasinski tarafından yazılan hikaye, akut bir işitme duyusuna sahip kör canavarların yaşadığı kıyamet sonrası bir dünyada, hayatta kalmak ve çocuklarını büyütmek için mücadele eden bir baba (Krasinski) ve bir anne (Emily Blunt) etrafında dönüyor.

 

 

Beck ve Woods, üniversitedeyken hikayeyi geliştirmeye başladı. Temmuz 2016’da Krasinski, kendi özel senaryolarını okudu ve bir sonraki yılın Mart ayında senaryoyu yönetip yeniden yazmak üzere işe alındı. Film, Alien, No Country for Old Men ve In the Bedroom‘dan ilham aldı. Krasinski ve Blunt, Mayıs 2017’de başrolleri üstlendi. Çekimler, Mayıs-Kasım 2017 arasında New York‘un şehir dışında gerçekleşti. Sessiz Bir Yer filmi, 9 Mart 2018’de South by Southwest‘te prömiyerini yaptı ve 6 Nisan 2018’de Paramount Pictures tarafından Amerika Birleşik Devletleri‘nde gösterime girdi. Dünya çapında 340 milyon doların üzerinde hasılat elde etti ve atmosferi, yönetmeni, oyunculuğu ve ses tasarımıyla büyük beğeni topladı.

 

 

 

“Akıllı, korkunç derecede korkutucu bir zaman” olarak tanımlandı ve hem National Board of Review hem de American Film Institute tarafından 2018’in en iyi on filminden biri olarak seçildi. Film, En İyi Özgün Müzik Altın Küre Ödülü, Altın Küre Ödülü, En İyi Tiyatral Film Amerika Yapımcılar Birliği Ödülü, Amerika Yazarlar Birliği En İyi Özgün Senaryo Ödülü dahil olmak üzere birçok ödül adaylığı aldı. Ayrıca, 72. İngiliz Akademisi Film Ödülleri’ne ve 91. Akademi Ödülleri’nde En İyi Ses Kurgusu Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. A Quiet Place Part II adlı devam filmi 23 Nisan 2021’de, Krasinski’nin yönetmenliğini üstlenecek ve ana oyuncu kadrosu da filme geri dönecektir.

Fragman

 

 

 

Filmin Konusu 

Anne baba ve iki çocuklarının yaşadığı kimselerin olmadığı ıssız bir yerde bulunan evlerinde yıllardır hiç birbirleriyle konuşmamakta ses yapmamaktadırlar. Bunun tam olarak nedeni konuşamıyor olmaları değildir . Ailelerin çocuklarından gizledikleri bişey vardır öyleki evde ses yapacak hiçbirşey yoktur. Çocukları da bu şekilde dış dünyadan izole bir şekilde büyütmektedirler. Birgün çocuklar oyun oynarken yanlışlıkla lambayı devirerek ses çıkmasına neden olacak. O anda anne ve babasının gözlerinden çıkan korkunun nedeni yıllar önce yapılan bir anlaşma artık ses yapıldığına göre ruhani bir yaratık onları bulacak ve yapmadığını bırakmayacaktır.

 

 

 

Dünyadaki insan nüfusunun çoğu, gürültü yapan her şeye saldıran işitmeye aşırı duyarlı kör yaratıklar tarafından yok edilir. Yaratıklar mermilerden ve patlayıcılardan koruyan zırhlarla kaplıdırlar.

Abbott ailesi – eşi Evelyn, kocası Lee, sağır kızı Regan ve oğulları Marcus ve Beau – terk edilmiş bir kasabada sessizce malzeme ararlar. Dışarıda çıplak ayakla dolaşan aile, Amerikan İşaret Dili ile iletişim kurar. Dört yaşındaki Beau, pille çalışan bir uzay mekiği oyuncağıyla oynar, ancak Lee, oyuncağın çıkardığı gürültü nedeniyle onu elinden alır. Regan oyuncağı, babasının çıkardığı pilleri de alan Beau’ya iade eder. Beau, ailesi bir köprüden geçerken eve yürürken oyuncağı harekete geçirir ve Lee onu kurtaramadan önce yakınlardaki sese aşırı duyarlı kör yaratık tarafından öldürülür.

 

 

Bir yıldan uzun bir süre sonra Regan, erkek kardeşinin ölümünden dolayı suçluluk duygusuyla boğuşur. Evelyn hamileliğin son aşamalarına girer ve Lee, sonuçsuz bir şekilde dış dünyayla telsiz bağlantısı kurmaya çalışır. Lee, işitme duyusunu geri kazanmak için Regan’ın koklear implantını temizlenmiş minyatür amplifikatörlerle yükseltmeye çalışır, ancak cihazlar etkisizdir. Daha sonra Lee, ona balık tutmayı öğretmek için Marcus’u büyük bir şelalenin bulunduğu yakındaki bir nehre götürürken, Regan Beau’nun mezarını ziyaret etmek için annesinin yanından ayrılır. Lee, Marcus’a daha yüksek ve sabit seslerin olduğu ortamda yaratıklardan güvende olduklarını, çünkü çıkan yüksek seslerin onların seslerini gizlediğini ve yaratıkları çekmediğini açıklar. Marcus, Regan’ın Beau’nun ölümünden kendisini sorumlu tuttuğunu ve babasının onu hala sevdiğini söylemesine ihtiyaç duyduğunu söyler.

 

 

 

Evelyn evde tek başına doğuma başlar. Evin bodrumuna doğru inerken, yanlışlıkla sağ ayağıyla açıktaki bir çiviye basar ve yakındaki bir yaratığı uyaran camdan bir resim çerçevesini düşürür. Evelyn, diğerlerine bir sinyal olarak evin dış ışıklarını kırmızıya çeviren bir düğmeye basar ve kasılmaları sırasında sessiz kalmaya çalışır.

 

 

 

Çiftliğe gelen ve kırmızı ışıkları gören Lee, Marcus’u panikletmemek için eğlence amaçlı havai fişekleri yakmasını söyler. Lee, Evelyn’i yeni doğan oğullarıyla banyoda saklanırken bulur ve Evelyn ile birlikte doğaçlama yaparak ses geçirmez bodrum katına doğru ilerler. Lee diğer çocukları bulmaya gider ve Evelyn’e onları koruyacağına söz verir. Evelyn daha sonra uyuyakalır, ancak kısa süre sonra ahırın bodrum katının kırık bir borudan su ile dolu olduğunu ve içinde bir yaratığın olduğunu keşfeder.

 

 

 

Regan, Marcus’la bir tahıl deposunun tepesine sığınır ve nerede olduklarını babalarını uyarmak için ateş yakar. Ancak, çakmağın sıvısı biter ve Lee’nin dikkatini çekemeden ateş söner. Sonra bir ambar kapısı birden açılır ve Marcus çatıdan deponun içine düşer. Kapının düşme sesi, Evelyn’i takip eden yaratığın dikkatini dağıtır ve Marcus ile Regan’ı hedef alır. Marcus’un peşinden atlayan Regan, mısırların içine batar ve neredeyse boğulacakken, Marcus onu kurtarır. Regan’ın koklear implantı, yaratığın ona yaklaştığında onu uzaklaştıran yüksek frekanslı bir ses yayarak tepki verir. Çocuklar tahıl deposundan kaçar ve babalarına kavuşur.

 

Yaratık geri döner, Lee’ye saldırır ve onu yaralarken, Marcus ve Regan bir kamyonette saklanır. Marcus, babasının yaralandığını gördükten sonra dürtüsel olarak bağırarak yaratığı kamyona çeker. Lee, yaratığı çocuklarından uzaklaştırmak için bağırmadan önce onu sevdiğini Regan’a işaret dili ile söyler; yaratık, Lee’nin sesini duyarak ona saldırır ve onu öldürür. Regan ve Marcus, çiftlik evindeki Evelyn ve bebekle kaçıp yeniden bir araya gelmek için kamyonu bir tepeden aşağı yuvarlar.

 

Dörtlü evin bodrumuna çekilir. Yaratık geri döndüğünde, kulağındaki implantın çıkardığı sesin yaratığı rahatsız ettiğini fark eden Regan, cihazı tekrar açar ve yakındaki bir mikrofona yerleştirerek geri bildirimi güçlendirir. Acı verici bir şekilde kafasını karışan yaratık, zırhlı kafasının altındaki eti ortaya çıkarır ve bu sayede Evelyn’in onu bir av tüfeğiyle ölümcül bir şekilde vurur. Aile, eve yaklaşan av tüfeği patlamasının gürültüsünden etkilenen iki yaratığı gösteren bir CCTV monitörünü izler. Ailenin üyeleri, yaratıkların zayıflığı konusunda yeni edindikleri bilgilerle silahlanıp savaşmaya hazırlanırlar

error: İçerik korunuyor !!!