Yapay zeka, kediler için geliştirdi

Yapay Zeka, Kediler İçin Geliştirdi

 

Yapay zeka, kediler için geliştirdi. Kanadalı bilim insanlarının, kediler için geliştirdiği özel bir yapay zeka uygulaması ile cep telefonundan sağlıklı olup olmadıklarını tek bir fotoğrafla anlaşılıyor.

 

yapay-zeka-kediler-icin-gelistirdi-urfadan-haber-var-urfahaber-urfadanhaber-1-min

 

 

 

Kanada‘nın Calgary kentinde kediler için özel bir cep telefonu uygulaması geliştirildi. 

Reuters’ta yer alan habere göre, Tably adı verilen yapay zeka sayesinde kedilerin ruh hali kolayca anlaşılabiliyor. Bu kapsamda kedi sahiplerinin bir sorun olup olmadığını anlamaları için  evcil hayvanlarının bir fotoğrafını çekmeleri yeterli oluyor.

 

 

KEDİNİZ HASTA OLDUĞUNDA YAPAY ZEKA TESPİT EDİYOR

Uygulamanın geliştiricilerinden Miche Priest, Reuters’a verdiği demeçte, “Yüz tanıma teknolojisi ile yapay zekayı birleştirdik. Kediniz hasta olduğunda yapay zeka kolayca tespit edebiliyor. Tabi bazen kediler sadece size kızgın da olabiliyor. Aradaki farkı anlayabilmek için kedilerin düzenli olarak fotoğrafını çekmek yeterli” diye konuştu.

 

 

YENİ TEKNOLOJİ VETERİNERLERDEN TAM NOT ALDI

Diğer taraftan, yeni teknoloji veterinerlerden de tam not aldı.

Veteriner hekim Liz Ruelle, “Harika bir fikir. Biz sürekli kedilerle çalıştığımızdan ufak işaretleri fark etmek konusunda daha ustayız. Yapay zeka kedilerin ağrı çekip çekmediğini anlamak konusunda iyi bir çıkarıyor” dedi.

Bununla birlikte, kulakların, gözlerin, bıyıkların ve kafanın pozisyonunu analiz eden yapay zeka yüzde 70 doğrulukla sonuç veriyor. Geliştiricileri ise öğrenen yapay zekanın her geçen gün daha başarılı olduğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan, uzmanlar, kedilerin sağlıklarının takibi açısından mama yiyip yemediklerine ve uyku düzenlerine de dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

error: İçerik korunuyor !!!