Türkiye’nin İlk Robot Oyuncusu Dijital İnsanı Aypera

Türkiye’nin İlk Robot Oyuncusu Dijital İnsanı Aypera

 

[adinserter name=”Site İçi Arama Motoru”]

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

Türkiye’nin ilk oyuncusu Aypera sete girmeye hazırlanıyor. Sinema filminde oynayacak Yakın zamanda konser vermeye başlacak. Kendisini “Dijital İnsan” diye tanımlıyor.

turkiyenin-ilk-robot-oyuncusu-aypera-contemporary-istanbulda-kendi-hikayesini-anlatiyor-urfadan-haber-var-2
Türkiyenin İlk Robot Oyuncusu Aypera Contemporary İstanbulda Kendi Hikayesini Anlatiyor

 

Aypera Oyunculuk Dışında Neler Yapabiliyor  ?

Müziğe ve oyunculuğa merak salmış ( = yada müzik ve oyunculuk üzerine programlanmış ) ilgi duyan Aypera’nın Contemporary İstanbul’da video röportaj ve afişi 3 – 6 Haziran’da sergilenecek.

 

İşte Türkiye’nin İlk Robot Oyuncusu Diital İnsanı Aypera’nın  İlk Şarkısı

 

 

Sosyal Medyada büyük bir kitleye ulaşan “Dijital İnsan Aypera” gerçek , organik , Hz. Adem (s.a.) ‘dan ve Hz. Havva (s.a.) ‘dan olma insanlarla buluşuyor.

turkiyenin-ilk-robot-oyuncusu-aypera-contemporary-istanbulda-kendi-hikayesini-anlatiyor-urfadan-haber-varturkiyenin-ilk-robot-oyuncusu-aypera-contemporary-istanbulda-kendi-hikayesini-anlatiyor-urfadan-haber-var
Türkiyenin İlk Robot Oyuncusu Aypera

 

Ayrıca Aypera sinemada , filmlede , reklamlarda oynayabilir. 

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

MinT Tasarım Merkezinin projelendirdiği Türkiye’nin ilk dijital oyuncusu Aypera, hem fuarda hem de sosyal medyada yoğun ilgi gördü.

turkiyenin-ilk-robot-oyuncusu-aypera-contemporary-istanbulda-kendi-hikayesini-anlatiyor-urfadan-haber-var-3
Türkiye’nin İlk Robot Oyuncusu Dijital İnsanı Aypera

 

Önceki günlerde Aypera ile “Digital Human” filmini çekeceklerini duyuran yapımcı ve senarist Birol Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aypera’yı kolay anlaşılabilmesi açısından e-insan olarak tanımladı.

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

Dijital insan olarak Aypera’nın e-devlet, e-book gibi bir şey olduğunu ifade eden Güven, “Aypera’nın insandan tek farkı insanın tasarladığı bir şey olması. Yani Aypera insansız hava aracından farklı bir şey değil. Bir teknoloji, arkasında bir tasarımcı ekibi var. Aypera bakanlığın desteğiyle bir tasarım merkezinde tasarlandı ve esas amacımız ihraç etmek.” dedi.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

Güven, Aypera’nın dizi çekip, şarkı söyleyeceğini veya reklamlarda da oynayacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Hedefimiz dünyaca ünlü bir oyuncu olması. Ama tıpkı gerçek bir oyuncu gibi rolüne göre adı değişecek. Eğer Aşk-ı Memnu’da oynarsa adı Bihter olacak, Seksenler’de oynarsa adı Rukiye olacak, Çocuklar Duymasın’da oynarsa adı Meltem olacak. Aypera dünyadaki bütün konservatuarları bitirdi. Dünyadaki bütün tiyatro oyunlarını okudu ve birkaç dakikada okuyabiliyor. Google’da olan her şeyi öğrenebiliyor, dünyadaki bütün oyuncuları yakından tanıyor ve izliyor. Aslında ülkemizde topyekün bir dijitalize olma seferberliği başlamış durumda, hemen hemen bütün sektörlerde bunu görebilirsiniz.”

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

Aypera tasarım ekibinde yer alan sanatçı ve eğitmen Bager Akbay da 20 yıldır sanal karakterler üzerine çalıştığını dile getirerek, “Projeye başlangıç motivasyonumuz Türkiye’den çıkan bir karakteri, bize bizimle, hayatımızla ilgili neleri gösterirdi sorusunun merakı olarak açıklayabilirim.” ifadesini kullandı.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay 728 x 90″]

 

Tasarımcı ekibin bir parçası olarak kendilerini Aypera’nın varoluş hikayesinde ona destekte bulunan kişiler diye açıklayan bilim kurgu yazarı ve bilim iletişimcisi Tevfik Uyar ise dış görünüşü oluştururken Türk insanının estetik standartlarını dikkate aldıklarını belirtti.

 

[adinserter name=”Kare Görüntülü Reklam 300 x 250″]

 

Nihai hedeflerinden birinin Aypera’nın insandan tamamen bağımsızlaşması olarak açıklayan Uyar, “Yakın bir gelecekte kendi sesi veya görüntüsünü oluşturması açısından arge çalışmalarımız olacaktır.” diye konuştu.

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

Aypera’nın geliştirici ekibinde Bager Akbay ve Tevfik Uyar’ın yanı sıra bilgisayar mühendisi ve yaratıcı teknolojist Zeynep Nal Sezer başta olmak üzere 15 kişi yer alıyor.

“Işıl Işıl” adında bir şarkısı olan ve Birol Güven ile sinema filmi projesine imza atan Aypera’nın ileriki günlerde projelere devam edeceği açıklandı. Konser teklifleri de alan Aypera’nın yaz aylarında bir konser anlaşması yapması beklendiği dile getirildi.

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

Aypera, 1-6 Haziran tarihleri arasında Contemporary Istanbul’un Plugin bölümünde görülebilecek.

Akbay, Aypera’yı takipçileri arasında Michael Jackson’a bile benzetenler olduğunu söyledi.

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

[adinserter name="Görüntülü Dikey Esnek"] 

[adinserter name="Görüntülü Yatay Esnek"]
[adinserter name="Görüntülü Kare Esnek"]

[adinserter name="Görüntülü Yatay 728 x 90"]
[adinserter name="Kare Görüntülü Reklam 300 x 250"]

[adinserter name="Kare Görüntülü Reklam 125 x 125"]
error: İçerik korunuyor !!!