Yapay Deriye Sahip Robotlar Artık Hissedebiliyor

Yapay Deriye Sahip Robotlar Artık Hissedebiliyor 

Yapay deriye sahip robotlar artık hissedebiliyor. Robotlar artık insanımsı özellikler kazanıyor. Bu sayede insanımsı robotlar hayatımızda , yaşamımızda , iş hayatımızda özel sektör ve kamu kuruluşlarında gerek masa başı iş gerekse de diğer departmanlarda çalışabilecek. İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor. Bu sayede gelecekte insanımsı robotlar yapay deri ile hissetme özelliğini aldıktan sonra insanımsı eş yani insanımsı karı , koca yada çocuk  şekilde karşımıza çıkabilecek. 

 

 

 

Günümüzde robotlar insanların yaptığı birçok işi yapabiliyor. Dış görünüş olarak insanlara benzeyen robotlar insansı robot olarak isimlendiriliyor. Gelecekte insansı robotların insan vücudunun gerçekleştirdiğine benzer işlevleri gerçekleştirmesi bekleniyor. Peki nedir bu insanımsı robot? 

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

İnsanımsı Robot Nedir? , İnsan Robot Nedir?, Dijital İnsan Nedir ? 

İnsanımsı robot , bir organik insan nasıl hareket ederse ruhsal veya biyolojik olarak, bu organik insanın davranışlarını taklit edebilen yapay zekâ’ya sahip robotlara İnsanımsı robot , İnsan robot, yada dijital insan deniliyor. Nitekim Türkiye’nin ilk ve tek insanımsı robotu olan ” Aypera kendisini bir dijital insan diye tanımlıyor “ hemen youtube videosunu aşağıya bırakıyorum.

 

 

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

 

yapay-deriye-sahip-robotlar-artik-hissedebiliyor-urfadanhabervar-urfadanhaber-urfa-sondakikaurfa-gundemurfa-1

 

İnsansı robotların insanlar gibi çevreleri ile etkileşim hâlinde olabilmesi için çevrelerini hassas bir şekilde algılayabilmesi gerekiyor. Münih Teknik Üniversitesinden Prof. Gordon Cheng ve arkadaşları bu amaçla robotlarda kullanılabilecek yapay bir deri geliştirdi. Yapay deri, çapı yaklaşık 2,5 cm olan altıgen şekilli sensör birimlerinden oluşuyor. Bu sensörler sıcaklığı, basıncı, mesafeyi ve ivmelenmeyi tespit edebiliyor.

 

yapay-deriye-sahip-robotlar-artik-hissedebiliyor-sensorler-sicaklik-basinc-mesafe-ve-ivmeyi-algilayabilir-ozelliktedir-urfadanhabervar-urfadanhaber-urfa-sondakikaurfa-gundemurfa

 

İnsan derisinde yaklaşık beş milyon algılayıcı hücre var. Yapay bir deriye bu kadar yüksek sayıda sensör yerleştirildiğinde bu sensörlerden gelen verilerin işlenebilmesi için çok büyük bilgisayar sistemlerine ihtiyaç duyuluyor. Yeni araştırmada bilim insanları bu sorunun üstesinden gelebilmek için daha önce geliştirilen yapay deri sistemlerindekinden farklı bir yöntem kullandı.

 

yapay-deriye-sahip-robotlar-artik-hissedebiliyor-urfadanhabervar-urfadanhaber-urfa-sondakikaurfa-gundemurfa

 

Bu yöntemde yapay derideki bütün sensörlerden gelen sinyaller analiz edilmiyor. Bunun yerine sadece sinyalinde değişim olan yani aktif hâle gelen sensörlerden elde edilen veriler işleniyor.

Araştırmacılar geliştirdikleri yapay deriyi H-1 isimli insansı robota yerleştirdi. Robotun gövdesinde, kollarında, bacaklarında hatta ayaklarının altında toplam 13.000’den fazla sensör var. Bu sayede robot bütün “vücuduyla hissedebiliyor”. Örneğin pürüzlü bir zeminde dengeli bir şekilde yürüyebiliyor, bir insana sarılabiliyor ya da elini sıkabiliyor. Peki bu ne anlama geliyor? Ortalama el sıkma basıncının üs

Geliştirilen teknoloji, robotların insanlarla ve çevreleriyle güvenli bir şekilde etkileşim kurmasına yardımcı olabilir.

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

Yapay Cilde Sahip Robotlar Artık Hissedebilecekler

Münih Teknik Üniversitesi’nden (TUM) Profesör Gordon Cheng ve araştırmacıları, çevrelerinde tam olarak algılayabilmeleri için robotlarda kullanılabilecek yapay bir deri geliştirdiler.

 

Researchers-at-the-Technical-University-of-Munich-and-Prof-Gordon-Cheng-yapay-deriye-sahip-robotlar-artik-hissedebiliyor-urfadanhabervar-urfadanhaber-urfa-sondakikaurfa-gundemurfa
Münih Teknik Üniversitesi Araştırmacıları (TUM) -Prof. Gordon Cheng (solda)

 

Yapay deri, yaklaşık 2,5 cm çapında altıgen şekilli sensör ünitelerinden oluşmaktadır. Bu sensörler sıcaklık, basınç, mesafe ve ivmeyi algılayabilir özelliktedir.

Bir insanın derisi 5 Milyon reseptör içerir. Benzer sayıda reseptöre sahip yapay bir deri olsaydı, insansı bir robottan gelen bilgileri işlemek için bilgisayarlarla dolu bir binaya ihtiyacınız olurdu.

 

Münih Teknik Üniversitesi’ndeki (TUM) araştırmacılar, gerekli bilgi işleme gücünü önemli ölçüde azaltan yeni bir yaklaşım geliştirdiler. Bu yaklaşımda robot deri hücrelerini, insan derisinden esinlenen bir algılama sistemi ile oluşturdular.

 

[adinserter name=”Kare Görüntülü Reklam 300 x 250″]

 

Yeni yaklaşımdaki sistem, beyin süreçlerimizin derimizden nasıl sinyal aldığına benzer şekilde çalışıyor. Eski yaklaşımlarda sürekli olarak tüm cilt hücrelerinden gelen sinyalleri hesaplarken, yeni yaklaşım yalnızca hücreler gerçekten aktif olduğunda bilgi işleme gücünü kullanıyor.

 

Tıpkı kıyafetlerimize alıştığımız gibi, robotun cildi bir süre sonra sabit sinyalleri yok saymaya başlıyor. Bu yeni yaklaşım sayesinde nihayet robot yapay derisini baştan aşağı insansı bir robota uygulamak mümkün olabiliyor.

 

Araştırmacılar, geliştirdikleri yapay deriyi H-1 adlı insansı robotun üstüne yerleştirdiler. H-1 robotunun gövdesinde, kollarında, bacaklarında ve hatta ayaklarının altında 13.000’den fazla sensör bulunmaktadır.

 

Bu sensörler sayesinde robot tüm vücudu ile hissedebilir durumdadır. Örneğin, sert zeminde dengeli yürüyebilir, bir insana sarılabilir veya elini sıkabilir.

 

Sensörlü yapay derisinden dolayı, robot insanı hissedebilir ve yakın etkileşimi güven içerisinde yürütebilir. Hatta insanların ihtiyaçlarını karşılayacak robotlara dönüşebilirler.

 

Bilgisayar Programcısı

Hasan İLK 

ArtSOFT BİLİŞİM BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

 

Linkined in: https://tr.linkedin.com/in/hasan-ilk-761549215?trk=public_profile_browsemap

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay 728 x 90″]

 

[adinserter name=”Kare Görüntülü Reklam 300 x 250″]

error: İçerik korunuyor !!!