Ibm Yüz Tanıma Sistemini Bırakıyor

[adinserter name=”Site İçi Arama Motoru”]

[adinserter name="yazı içi reklam"]

IBM yaptığı bir açıklama ile yüz tanıma teknoloji konusunda artık ürün ve hizmet geliştirmeyeceklerini duyurdu.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

Konuyla ilgili açıklama şirketin yeni CEO’su Arvind Krishna tarafından ABD Kongresi üyelerine gönderdiği mektupla yapıldı. Bir süredir bu alanda çalışmalar yaptığı bilinen marka, yüz tanıma teknoloji konusunda analiz yapmayı bırakacaklarını duyurdu.

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

IBM yüz tanıma teknolojilerini bırakıyor

CEO Arvind Krishna kongre üyelerine gönderdiği mektupta yüz tanıma teknolojisi işinin, yüz tanıma sistemlerinin kitlesel gözetleme işlerinde kullanılarak insan haklarının ihlal edilmesine neden olabileceği gerekçesiyle bırakılacağı vurgulandı.

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

IBM’in CEO’su Arvind Krishna, “IBM bundan sonra, genel amaçlı IBM yüz tanıma ya da yüz analizi yapan yazılım hizmeti vermeyecek” dedi.

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

Krishna, şirket olarak yüz tanıma teknolojisinin, kitle gözetleme, ırksal profil oluşturma gibi temel insan hakları ve özgürlüklerine zarar verecek teknolojileri üretip pazarlayan diğer şirketlere de karşı olduklarını ve buna göz yummayacaklarını vurguladı.

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

Farklı eyaletlerde polis tarafından kullanılıyor

IBM tarafından geçtiğimiz yıllarda geliştirilen yüz tanıma teknolojileri video kameralar yardımı ile görüntülerin analiz edilmesine dayanıyor. Bu teknoloji ABD’nin bazı eyaletlerinde polis tarafından suçluları tespit etmek için kullanılıyor. Bu alanda sadece IBM değil Amazon ve Microsoft gibi dev teknoloji şirketlerinin de çalışmaları bulunuyor. Özellikle Amazon’un yine polis güçleri tarafından kullanılan farklı yüz tanıma teknolojileri de olduğu biliniyor.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay 728 x 90″]

 

IBM bundan sonra yüz tanıma teknolojine dayalı ürünleri geliştirmeyecek ve satmayacak. Ancak bu alandaki mevcut müşterilerini destek vermeyi sürdüreceğini de açıkladı.

[adinserter name="Görüntülü Yatay Esnek"]
[adinserter name="Feed İçi Reklam"]

[adinserter name="yazı içi reklam"]

[adinserter name="Görüntülü Dikey Esnek"]
[adinserter name="Görüntülü Kare Esnek"]
[adinserter name="Görüntülü Yatay 728 x 90"]
[adinserter name="Kare Görüntülü Reklam 300 x 250"]

[adinserter name="Görüntülü Kare Esnek"]
error: İçerik korunuyor !!!