Siyasiler Oylarını Kullandı: Kim, Hangi Açıklamayı Yaptı?

Siyasiler Oylarını Kullandı: Kim, Hangi Açıklamayı Yaptı? Türkiye sandık başında.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin 28. dönem milletvekili seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimi bugün gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan başta olmak üzere pek çok siyasetçi oylarını kullandı ve bazı açıklamalar yaptılar.

Kılıçdaroğlu: “Kucaklaşmayı çok özlemişiz”

Ankara’da oy kullanan Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçmenlere teşekkür etti.

“Bütün yurttaşlarıma teşekkür ederim. Sandığa gidip oy kullanan bütün yurttaşlarıma en içten sevgilerimi, saygılarımı sunarım. Hepimiz demokrasiyi çok özlemişiz. Hepimiz, birlikte olmayı çok özlemişiz. Hepimiz kucaklaşmayı çok özlemişiz. Bundan sonra göreceksiniz inşallah bu ülkeye baharlar gelecek ve baharlar hep devam edecek. Sağ olun, var olun.”

Kemal Kılıçdaroğlu ayrıca Twitter hesabı üzerinden de kısa bir açıklama yaptı.

“Eşim Selvi Hanımla birlikte oyumuzu kullandık. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.”

Erdoğan: “Türk demokrasisi için hayırlısıyla bir geleceği rabbimden niyaz ediyoruz”

Oyunu İstanbul’da kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iyi dileklerini ilettiği kısa bir açıklama gerçekleştirdi.

“Oyumuzu kullandıktan sonra tabii söylenecek en önemli şey Türk demokrasisi için inşallah bugün sabah itibarıyla takipteyim. İçişleri Bakanı’ndan da aldığım bilgilere göre olaysız herhangi bir sıkıntı yaşanmadan süreç devam ediyor. Tabii en önemlisi deprem bölgesindeki oyların kullanımıydı. Deprem bölgesinde vatandaşlarımızı büyük bir şevkle büyük bir aşkla oylarını kullanıyorlar. Oralarda da şu an itibarıyla herhangi bir sıkıntı yok. Temennim odur ki akşam sayılardan sonra ülkemiz, milletimiz, Türk demokrasisi için hayırlısıyla bir geleceği rabbimden niyaz ediyoruz. Ve bütün seçmenlerimizin, hiç endişeye kapılmadan akşam saat 17.00’ye kadar oylarını kullanmaları Türk demokrasisinin gücünü göstermesi bakımından çok çok önemli. Bütün sandıklarda sandık kurul üyelerine başkanından hepsine başarılar diliyorum. Kendilerini de tebrik ediyorum. Sağ olun var olun.”

Oğan: “Lütfen herkes oy kullansın”

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, şu açıklamayı gerçekleştirdi:

“Memleketimize, milletimize hayırlı olsun diliyorum. Buradan bütün vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen herkes oy kullansın. Sükunetle suhuletle bu seçimi bir bayram havasında geçirelim. Hayırlı olsun.”

İmamoğlu: “Oyumuzu kullandık. Memleketimiz ve milletimiz için hayırlı olsun”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, oyunu eşi Dilek İmamoğlu ve oğlu Mehmet Selim İmamoğlu ile beraber kullandı.

Ekrem İmamoğlu, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“Oyumuzu kullandık. Memleketimiz ve milletimiz için hayırlı olsun. 2023 yılında, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ve ikinci yüzyılın başlangıç yılında, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Özellikle çocuklarımız için, özellikle gençlerimiz için ve onlardan çok şey bekleyen ve onlar için hayatlarını adayan özellikle anneler için hayırlı uğurlu olsun. Memleketimizin huzura, barışa, kardeşliğe, birbirine güzel bakmaya, iyi bakmaya, insanların birbirini anlamaya, dinlemeye çok ihtiyacı var. Sabah üç evladımla birlikte Dilek’in Anneler Gününü kutladık. Birazdan annemin yanına gidip, onun da Anneler Gününü kutlayacağım. Sonra birkaç kontrolümüzü yapacağız, sandığın güvenliğiyle ilgili. Sonra da Ankara’ya geçeceğiz. Tekrar herkese başarılar.”

İnce: “Oy kullanmayan kalmasın”

Seçime üç gün kala Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Biz Ankara’da memleketimizin geleceği için oyumuzu kullandık. Herkesi sandıklara davet ediyorum, oy kullanmayan kalmasın.”

Babacan: “Bugün bayram günümüz”

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan, oylarını saat 10.00’da Ankara’da kullandı.

Babacan, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Seçimlerin dünyada demokrasi özlemi çekenler için hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum. Seçimler, demokrasilerin bayramıdır. Bugün bayram günümüz. Milli iradenin tecelli ettiği, halkımızın egemenliğini tescil ettiği bir gün. Demokrasi seçimden seçime işleyen bir mekanizma değil. Seçimler çok önemli ama demokrasi iki seçim arasında sivil toplumla, meslek örgütleriyle, sivil inisiyatiflerle istişare içinde interaktif çalışması gereken bir yönetim sistemi. Demokrasi, basın özgürlüğüyle, vatandaşlarımızın haberlere özgürce erişebilmesiyle anlamlı. Seçimlerin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Dünyada demokrasi özlemi çeken bütün insanlar için hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum. Seçim sonuçlarını belli bir saate kadar kendi arkadaşlarımızla takip edeceğiz. Akşam saat 21.00’den sonra Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kılıçdaroğlu’yla ve genel başkanlarla beraber takip etme kararı aldık. Saat 21.00’den sonra ben de CHP Genel Merkezi’ne geçeceğim.”

Akşener: “Çok güzel bir çalışma yürütüldü”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, oy verdikten sonra şunları söyledi:

“Öncelikle milletimiz için, sonra ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Çok güzel bir çalışma yürütüldü. Özellikle Millet İttifakı olarak uyumlu, birbirine yol veren, birbiriyle dostluk içerisinde… Birimiz bir şehirdeyse diğer arkadaşımız başka bir şehirde çalıştık. İddia ediyorum, en fazla seçmene ulaşan organizasyonunun içerisinde yer aldık. Hepimiz çalıştık ve çok fazla insana ulaşıp dertlerimizi anlatmaya çalıştık. En önemlisi de kutuplaştırmadan, yani bu seçimde Millet İttifakı’nın bileşenleri olarak yapmaya çalıştığımız şey bizim seçmenin derdini dinleyip çözümler üretmek. Seçmen velinimettir ki benim 3 yıldır öne çıkartmaya çalıştığım tutumdur bu. Milletimiz patrondur, seçmenini velinimettir tavrını tutumunu öne koymaktır. Çok iftiralar, çok hakaretler, abuk sanıp şeyler yaşadık ama hiçbirinin şu an itibarıyla önemi yok. Bundan sonra herkesin hür ve vicdanına danışarak kullanacağı oyların sandıktan çıkan oylarına, yani milletimizin sandığın içerisine attığı oylara hepimizin saygı gösterme ve çıkan sonuca amenna demesi kısmına geçiyoruz artık. Bu aziz milletin vereceği karar bizlerin başı üzerinedir. Başımızın üstündedir. İnşallah her şey güzel ve iyi olacak. Çok teşekkür ederim. Evlat sahibi olsun olmasın, bütün annelerin Anneler Gününü kutluyorum.”

Soyer: “Bayram coşkusuyla başlayan bir gün”

Oy kullandıktan sonra konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şöyle dedi:

“Ulamış’tayız. Bayram coşkusuyla başlayan bir gün. Herkesin yüzü gülüyor, herkesin heyecanı yüksek. Hava da şahane, çok güzel. Çok erken saatlerden itibaren sandıkların önünde kuyruklar oluşmaya başlamış durumda. Anlaşılan o ki katılım çok yüksek olacak. Tüm memleketimiz için hayırlı olmasını diliyorum”

(Kaynak: Hibya Haber Ajansı)

Yazar: Deniz Engin

error: İçerik korunuyor !!!