5 Bin Yıl Önce Soyu Tükendi : Mamut DNA’sından Köfte Yapıldı

5 Bin Yıl Önce Soyu Tükendi : Mamut DNA’sından Köfte Yapıldı. Avustralyalı Wow adlı bir şirket, yaklaşık 5 bin yıl önce soyu tükenen tüylü bir mamut DNA’sını kullanarak dev bir köfte yaptı. Binlerce yıllık etin tadına bakmak ise cesaret istedi. Çünkü asla gerçek et tadını vermeyecek. 

 

5-bin-yil-once-soyu-tukendi-mamut-dnasindan-kofte-yapildi-urfadanhabervar-urfahaber-urfadanhaber

Hollanda’daki bilim müzesi Nemo’da, soyu tükenmiş bir yünlü mamutun DNA’sı kullanılarak üretilen dev bir köfte sergilendi. 

 

5-bin-yil-once-soyu-tukendi-mamut-dnasindan-kofte-yapildi-urfadanhabervar-urfahaber-urfadanhaber-1

Avustralyalı kültür eti şirketi Vow tarafından üretilen köfte, gerçek et için daha sürdürülebilir bir alternatif olarak nitelendirildi. Ancak uzmanlar asla gerçek etin yerini alamayacak konusunda hem fikir. 

 

5-bin-yil-once-soyu-tukendi-mamut-dnasindan-kofte-yapildi-urfadanhabervar-urfahaber-urfadanhaber-2

 

 

Vow’un kurucusu Tim Noakesmith, “Şu anda elde edebileceğiniz her şeyden tamamen farklı bir şey yapmak istedik. Mamutların soyu iklim değişikliği nedeniyle tükendi. Şu anda da geleneksel et yetiştiriciliği küresel ısınmaya neden olan faktörlerin başında geliyor. Bu yüzden mamut DNA’sı kullanarak, alternatif et üretim şekillerinin mümkün olduğunu gösterdik.” diye konuştu. Tarım ekonomisi uzmanlarından aynı ortak fikir yükseliyor. Nesli tükenmiş hayvanın DNA’sı ile yapay et yapılacağına buna harcanan emek , zaman ve parayı günümüz hayvanlarına harcansaydı bugün et kısıntımız kaldı konusunda hem fikir. 

 

5-bin-yil-once-soyu-tukendi-mamut-dnasindan-kofte-yapildi-urfadanhabervar-urfahaber-urfadanhaber-3

Bununla birlikte köfte, miyoglobin adı verilen bir mamut geninin yerleştirildiği koyun hücrelerinden yapıldı. Vow’un Baş Bilim Sorumlusu James Ryall, “Et söz konusu olduğunda miyoglobin aroma, renk ve tattan sorumludur.” dedi.

 

5-bin-yil-once-soyu-tukendi-mamut-dnasindan-kofte-yapildi-urfadanhabervar-urfahaber-urfadanhaber-4

Ryall, Vow tarafından elde edilen mamut DNA dizisinde birkaç boşluk olduğu için, diziyi tamamlamak üzere Afrika fili DNA’sı eklendiğini ifade etti.

 

5-bin-yil-once-soyu-tukendi-mamut-dnasindan-kofte-yapildi-urfadanhabervar-urfahaber-urfadanhaber-5

Ryall,, “Bu köftenin proteini tam anlamıyla 5 bin yıllık. Normalde ürünlerimizin tadına bakar ve onlarla oynardık. Ancak hemen deneyip tatma konusunda tereddüt ettik çünkü 5 bin yıldır var olmayan bir proteinden bahsediyoruz. Bu proteinin potansiyel alerjenitesinin ne olabileceği konusunda hiçbir fikrim yok.” diye konuştu. 

 

Günümüzde, bazı araştırmacılar, mamutların DNA’sını kullanarak mamutların klonlanması ve yeniden ortaya çıkarılması gibi konularda çalışmalar yürütüyor.

error: İçerik korunuyor !!!