Erdoğan, Putin Görüşmesinin Ayrıntılarını MYK’da Anlattı: ‘İşgale de Yaptırımlara da Karşıyız’

Erdoğan, Putin Görüşmesinin Ayrıntılarını MYK’da Anlattı: ‘İşgale de Yaptırımlara da Karşıyız’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesine ilişkin bilgi verdiği partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, “denge politikası”nı sürdürecekleri mesajı vererek, “İşgale de, yaptırıma da karşıyız” değerlendirmesinde bulundu. Edinilen bilgiye göre Putin’e “işgali doğru bulmadığını” ileten Erdoğan ” NATO’nun Rusya’nın toprak bütünlüğüne karşı kararlarına destek vermeyeceklerini” söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesine ilişkin bilgi verdiği partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, ‘denge politikasını’ sürdürecekleri mesajını vererek “işgale de, yaptırıma da karşıyız” değerlendirmesini yaptı. Putin’e “işgali doğru bulmadığını”söyleyen Erdoğan, “NATO’nun Rusya’nın toprak bütünlüğüne karşı kararlarına destek vermeyeceklerini” de kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen Pazar günü Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaklaşık 1 saat süren telefon görüşmesi ve taraflarla ilgili yürüttüğü telefon diplomasisi konusunda, parti yönetimine bilgi verdi.

AKP kaynaklarının verdiği bilgiye göre Erdoğan, Avrupa ülkeleri ve ABD’nin Rusya’ya kültür sanat alanında uyguladığı yaptırımlara sert tepki gösterdi.

Bolşoy Balesi’nin gösterim iptalleri, orkestra şeflerinin sözleşmelerini iptal edilmesi, Dostoyevski’nin de aralarında bulunduğu Rus edebiyatının tanınmış isimlerinin eserlerinin müfredatlardan çıkarılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Erdoğan, “Bu, Nazi anlayışıdır. O dönem yaşananlardan hiç mi ders alınmadı? Savaşı durdurmak için bazı çabalar ortaya konur ama işadamına, sanatçıya böyle tutum alamazsın” görüşünü dile getirdi.

“İşgali doğru bulmadığımızı söyledim”

Yansıyan bilgilere göre Erdoğan, Putin’e Türkiye’nin Ukrayna’nın işgali konusundaki görüşlerini net bir dille anlattığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kendisine bu işgali kesinlikle doğru bulmadığımızı söyledim ve Türkiye’nin Ukrayna kriziyle ilgili tezlerini anlattım. Ateşkes ilanından memnuniyet duyduğumuzu ama kalıcı barışın ortaya konulmasının önemli olduğunu söyledim.”

error: İçerik korunuyor !!!