Yeşilçam’a damga vuran isim Kartal Tibet hayatını kaybetti.

Yeşilçam’a Damga Vuran İsim Kartal Tibet Hayatını Kaybetti

Yeşilçam’a damga vuran isim Kartal Tibet hayatını kaybetti. Yeşilçam’ın duayen isimlerinden Kartal Tibet 83 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Oyunculuğu ve yönetmenliği ile Yeşilçam’a damga vurmuş isimler arasında olan Kartal Tibet, 83 yaşında hayatını kaybetti. Gece saatlerinde duyurulan ve Türkiye’yi yasa boğan ölüm haberini, oyuncu Civan Canova, Instagram hesabı üzerinden duyurdu. Bu üzücü gelişmenin ardından Kartal Tibet kimdir, kaç yaşında ve neden vefat etti konularıyla ilgili olarak araştırmalar hız kazandı. 1938 yılında dünyaya gelen Kartal Tibet, 200’e yakın filmle Türk sinemasına büyük katkılarda bulunmuştu. İşte, Kartal Tibet kimdir, kaç yaşındaydı ve neden öldü sorusunun cevabı ve usta sanatçının hayatı…

 

son-dakika-usta-sinema-oyuncusu-ve-yonetmen-kartal-tibet-83-yasinda-hayatini-kaybetti-1
Yeşilçam’a damga vuran isim Kartal Tibet vefat etti! Kartal Tibet kimdir, kaç yaşında ve neden öldü?

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

Yeşilçam’a damga vuran isim Kartal Tibet hayatını kaybetti. Türkiye, gece saatlerindegelen son dakika haberi ile derin bir üzüntü yaşadı. Yeşilçam’ın usta ismi yönetmen, senarist ve oyuncu Kartal Tibet, 83 yaşında aramızdan ayrıldı. Kartal Tibet’in ölüm haberini oyuncu Civan Canova duyurdu. Canova, Instagram heasbı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim.” notuyla Tibet’in vefatını açıkladı. Bu son dakika gelişmesinin ardından Kartal Tibet’in hayatı ve filmleri gibi birçok konu araştırılmaya başlandı. Peki, Kartal Tibet kimdir, kaç yaşındaydı ve neden vefat etti? İşte detaylar…

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

Kartal Tibet Kimdir?

Kartal Tibet 27 Mart 1938, Ankara doğumludur. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 200’den fazla film ile Türk sinemasına büyük katkıda bulundu.  Uzun yıllar Ankara’da tiyatro oyunculuğu yaptı. Suat Yalaz’ın 1960 yılında yarattığı çizgi roman karakteri Karaoğlan’ın sinemaya uyarlanan Karaoğlan: Altay’dan Gelen Yiğit adlı filminde başrolü üstlendi. Dönemin jönlerinden Cüneyt Arkın’ın çizgi roman karakterleri Malkoçoğlu ve Kara Murat olarak seyircinin karşısına çıkması, bu tür macera filmlerinin popülerliğini arttırdı. Karaoğlan’ın Orta Asya’da başlayan serüvenleri, Kartal Tibet’in başrolü üstlendiği 1966 yapımı Karaoğlan: Baybora’nın Oğlu ve Karaoğlan: Camoka’nın İntikamı, 1967 yapımı Karaoğlan: Bizanslı Zorba ve Karaoğlan: Yeşil Ejder ve 1972 yapımı Karaoğlan Geliyor adlı filmlerle devam etti. Tibet daha sonra Sezgin Burak’ın yarattığı Tarkan’ı, 1969’da sinemaya uyarlanan Tarkan adlı filmde canlandırdı. Bu filmi 1970’te Tarkan: Gümüş Eyer, 1971’de Tarkan: Viking Kanı, 1972’de Tarkan: Altın Madalyon ve 1973’te Tarkan: Güçlü Kahraman takip etti. Tosun Paşa filmiyle 1976 yılında oyunculuğu bırakıp yönetmenliğe başladı.

Önemli filmleri arasında Ölmeyen Aşk, Dağlar Kızı Reyhan, Senede Bir Gün, Sultan, Zübük, Gol Kralı ve Şalvar Davası yer alıyor.

1993 – 1997 yılları arasında yayınlanan Süper Baba (dizi)’sinin ilk 13 bölümünü, 2007 yılında Kanal D’de yayınlanan Zoraki Koca adlı televiyon dizisini yönetti. 2008 yılında Show TV’de yayınlanan Hayat Güzeldir dizisinin yönetmenliğini üstlendi.

Evli ve iki çocuk sahibiydi.

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

Hülya Koçyiğit Kartal Tibet için neler söyledi.

Hülya Koçyiğit:  Türk sinemasının usta ismi Kartal Tibet’i, arkadaşımı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Onunla birçok filmde rol arkadaşı olmanın dışında ailecek birçok güzel anıyı da paylaştık. Türk sinemasından hem oyuncu hem yönetmen olarak senin gibi usta bir isim; hayatımızdan senin gibi bir arkadaş, kardeş, dost geçtiği için sonsuz şükürler olsun. Ruhun şad olsun benim canım arkadaşım. Hepimizin başı sağolsun. Tüm sevenlerine sabır dilerim.

son-dakika-usta-sinema-oyuncusu-ve-yonetmen-kartal-tibet-83-yasinda-hayatini-kaybetti-2
Kartal Tibet İle Hülya Koçyiğit birçok filmde başrol oynadılar

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

Babasının Hayellerini ‘YIKTI’ Kendi Yolunda Başarıyla İlerledi

Her ne kadar kariyeri boyunca siyah- beyaz dönemin “büyülü Yeşilçam” filmlerinin yakışıklı jönlerinden biri olsa da milyonlarca kişinin gönlünde “Tarkan” olarak yer etti Kartal Tibet. Oyunculuğa veda ettikten sonra da aralarında Süper Baba gibi, TV izleyicisinin hafızasından hiç silinmeyen dizilere ve filmlere yönetmen olarak imza attı. Belki kendisinin avukat olmasını isteyen babasının “hayallerini yıktı” ama kendi istediği yolda başarıyla yürüdü ve geride unutulmaz yapımlar bıraktı.

 

son-dakika-usta-sinema-oyuncusu-ve-yonetmen-kartal-tibet-83-yasinda-hayatini-kaybetti
Kartal Tibet Türkiye’yi yasa boğdu

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

Oyunculuk Ve Şiir Konusunda Yetenekli 

Oyunculuğun yanı sıra şiire karşı da bir ilgisi ve yeteneği vardı Tibet’in. İlkokuldan başlayarak üniversiteyi bitirinceye kadar katıldığı şiir yarışmalarında birincilik ödülleri kazandı.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay 728 x 90″]

 

Babası Avukat Olmasını İstedi

Öğrenim hayatı sürecinde konu meslek seçimine geldiğinde ise bir tür ikilemde kaldı Kartal Tibet. Beden eğitimi öğretmenliğini bitirdikten sonra Hukuk Fakültesi’ne giren ve avukat olan babası, onun da kendi mesleğini seçmesini istedi. Öte yandan öğretmenleri de onun yeteneğini fark edip tiyatroya yönlendirdi. Fakat her ikisi de Kartal Tibet’e çok da çekici gelmedi.

 

[adinserter name=”Kare Görüntülü Reklam 300 x 250″]

 

Avukatlığı Yuva Yıkan Meslek Olarak Gördü

Avukat olmak istememesinin duygusal bir sebebi vardı aslında. Babası avukat olduktan sonra annesinden boşanmıştı. Bu durum da Tibet’in hafızasına “avukat olanların ailesi yıkılır” düşüncesinin yerleşmesine neden oldu. O sırada dayısı mimarlık okuyordu, ondan etkilenerek Kartal Tibet de mimar olmak istedi.

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

Basketbol Topunu Bıraktı 

Sonunda Ankara Devlet Konservatuarı’na girdi Kartal Tibet. Kartal Tibet, 1.85’lik boyuyla tiyatroya yönelmeden önce Ankara’nın tanınmış basketbol yıldızlarından biriydi. Konservatuar sınavını tüm öğretmenlerinden tam not alarak geçti. Basketbol topunu hiç elinden bırakamayacağını düşünürken, konservatuar binasında gördüğü balerinler, tiyatro replikleri onu büyüledi. O basketbol topuyla vedası da böylece gerçekleşti.

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

Tiyatro Serüveni 

Tiyatro bölümünü bitirdikten sonra mezun olduğu 1960 yılında Albert Camus’nun yazdığı Mahir Cahova’nın yönettiği Caligula’da sahneye çıktı. Bir yıl sonra da Ankara’nın ilk özel tiyatrosu olan Meydan Sahnesi’nin kurucuları arasında yer aldı. Bu toplulukla birlikte dört oyun yönetti, 20 tane oyunda da rol aldı.

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

Çocuk Yaşta Yeteneği  Keşfedildi

Aslında onu tiyatroya yönlendiren kişilerden biri de Heyecan Başaran. Kartal Tibet’i kelimenin tam anlamıyla “tuttu kolundan” ve Çocuk Tiyatrosu’na yönlendirdi.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

Ücreti Beğenmeyince 

O dönemde Kartal Tibet’in sinema serüvenine giden yolun da ilk adımları atılmaya başlandı. Askere giden Göksel Arsoy’un yerine bir jön aranıyordu. Kendisine yapılan teklife Tibet “Göksel Arsoy’un aldığı ücreti alırım” dediği için o role seçilemedi. Fakat daha sonra Suat Yalaz’ın Karaoğlan teklifine “Siz hangi ücreti uygun görürseniz” yanıtını verdi ve böylece sinema serüveni başladı. Bu rol için ata binme ve dövüş dersleri aldı.

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

Tiyatrolar Günü’nde Doğdu

27 Mart 1939’da öğretmen bir anne ve babanın ilk çocuğu olarak dünyaya geldi Kartal Tibet. Belki doğduğu günün Tiyatrolar Günü olması bile onun kaderinin çok önceden çizildiğinin göstergesi. Onun oyunculuk ile ilgili yeteneği “doğuştan geliyor” demek yanlış olmaz. Çünkü daha ilkokuldayken öğretmenlerinin ilgisini çekti bu alanda. Radyo Çocuk Kulübü’nde, Ayşe Abla piyeslerinde, başrolü kimseye kaptırmadı.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay 728 x 90″]

 

Aldığı Ödüller

2006 Antalya Altın Portakal Film Festivali Yıldırım Önal Anı Ödülü

2002 Antalya Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü

 

[adinserter name=”Kare Görüntülü Reklam 300 x 250″]

 

Filmleri  – Oyunculuk 

1960’lar
Karaoğlan: Altay’dan Gelen Yiğit (1965) – Karaoğlan
Hıçkırık (1965)
Serseri Aşık (1965) – Doktor / Kartal Tibet
Ölmeyen Aşk (1966) – Ali
Çalıkuşu (1966) – Kamuran
Baybora’nın Oğlu (1966) – Karaoğlan
Kanunsuz Yol (1966)
Yiğit Kanı (1966)
Beyoğlu’nda Vuruşanlar (1966)
Fatih’in Fedaisi (1966) – Murat
Ben Bir Sokak Kadınıyım (1966) – Ferdi
Ölüm Temizler (1966)
Bir Millet Uyanıyor (1966) – Yüzbaşı Davut
İnsan Bir Kere Ölür (1966)
Camoka’nın İntikamı (1966) – Karaoğlan
Arzunun Bedeli (1966)
Siyah Gül (1966)
Damgalı Kadın (1966)
Son Gece (1967) – Yüzbaşı Faruk
Parmaklıklar Arkasında (1967) – Ali Erhan
Osmanlı Kabadayısı (1967) – Deli Murat
Kader Bağı (1967) – Korkusuz Bill
Ölünceye Kadar (1967)
Paşa Kızı (1967) – Selim
Sefiller (1967) – Kemal/Sedat
Amansız Takip (1967)
Ömre Bedel Kız (1967) – Vedat
Hırsız Prenses (1967)
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (1967)
Bizanslı Zorba (1967) – Karaoğlan
Karaoğlan Yeşil Ejder (1967) – Karaoğlan
Kara Davut (1967)
Kanunsuz Toprak (1967)
Elveda (1967)
Sabahsız Geceler (1968) – Salih
Nilgün (1968) – Ömer
İstanbul Tatili (1968) – Ali
Aşka Tövbe (1968) – Mübin
Kanun Namına (1968) – Murat
Tahran Macerası (1968) – Ali
Hırsız Kız (1968) – Ömer
Son Hatıra (1968) – Ferit
Funda (1968) – Vedat
Benim De Kalbim Var (1968) – Murat
Sarmaşık Gülleri (1968) – Necip
Sevemez Kimse Seni (1968) – Ferit
İngiliz Kemal (1968)
Mafia Ölüm Saçıyor (1968)
Bağdat Hırsızı (1968)
Deli Murat (1969) – Deli Murat
Tarkan (1969) – Tarkan
Yumurcak (1969) – Nihat
Cilveli Kız (1969) – Aydın
Boş Çerçeve (1969) – Ferit
Seninle Düştüm Dile (1969) – Kenan
Kızım ve Ben (1969)
Dağlar Şahini (1969) – Şahin
Çakırcalı Mehmet Efe (1969) – Çakırcalı Mehmet Efe
Namus Fedaisi (1969)
Namluda Beş Kurşun (1969)
Kötü Kader (1969)
Dağlar Kızı Reyhan (1969) – Kemal
1970’ler
Seven Ne Yapmaz (1970) – Fikret
Tarkan: Gümüş Eyer (1970) – Tarkan
Güller ve Dikenler (1970) – Eşper
Küçük Hanımefendi (1970) – Ömer
Fadime (1970) – Erol
Sevenler Ölmez (1970) – Kemal
Kıskanırım Seni (1970)
Kadın Satılmaz (1970)
Kaçak (1970) – Doğan
İşportacı Kız (1970) – Kartal
Aşk ve Tabanca (1970)
Arkadaşlık Öldü mü? (1970)
Son Nefes (1970)
Beyaz Güller (1970)
Ateş Parçası (1971) – Tarık Arman
Senede Bir Gün (1971) – Emin
Mahşere Kadar (1971) – Murat
Tarkan: Viking Kanı (1971) – Tarkan
Gelin Çiçeği (1971)
Ömrümce Unutamadım – Ömrümce Aradım (1971) – Doğan
Beklenen Şarkı (1971) – Selim
Sevenler Kavuşurmuş (1971) – Kenan
Tanrı Şahidimdir (1971)
Ölmeden Tövbe Et (1971)
Görünce Kurşunlayın (1971)
Aşk Uğruna (1971) – Civan Efe
Son Hıçkırık (1971) – İlhami/Ferit
Tarkan: Altın Madalyon (1972) – Tarkan
Karaoğlan Geliyor (1972) – Karaoğlan
Zulüm (1972) – Tarık
Kırık Hayat (1972) – Orhan
İtham Ediyorum (1972) – Aydın Hakman
Takip (1972)
Bir Pınar Ki (1972)
Zorbanın Aşkı (1972) – Ömer
Yalan Dünya (1972)
Aşk Fırtınası (1972) – Refik
Ölüm Dönemeci (1972)
Sabu Kahraman Korsan (1972)
Vukuat Var (1972) – Muzaffer
Bitirimler Sosyetede (1973) – Veli
Bir Demet Menekşe (1973) – Kenan Manizade
Zambaklar Açarken (1973) – Oğuz Albatros
Bataklık Bülbülü (1973) – Yusuf
Aşk Mahkumu (1973) – Orhan
Bitirim Kardeşler (1973) – Veli
Tarkan: Güçlü Kahraman (1973) – Tarkan
Siyah Eldivenli Adam (1973) – Şeker Ahmet
Kaderim Kanla Yazıldı (1973)
Kabadayının Sonu (1973)
Şeytanın Kurbanları (1973)
Düşman (1973) – Murat
Sığıntı (1974) – Kemal Demir
Erkeksen Kaçma (1974) – Ahmet
Erkekler Ağlamaz (1974) – Yangın Mehmet
Gaddar (1974) – Doktor Kemal
Ölüm Tarlası (1974)
Curcuna (1975) – Bülent
1980’ler
Şabaniye (1984) – Kendisi
Öğretmen (1988)-Öğrenci Velisi
Uyanık Gazeteci (1988) – Sarhoş
Kim Bunlar Kim (1990) – kendisi

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

Yönetmenlik 

Tosun Paşa (1976)
Cennetin Çocukları (1977)
Sultan (1978)
Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor (1978)
Şark Bülbülü (1979)
Umudumuz Şaban (1979)
Zübük (1980)
Sevgi Dünyası (1980)
Gol Kralı (1980)
Annem Annem (1980)
Mutlu Ol Yeter (1981)
Gırgıriyede Şenlik Var (1981)
Gırgıriye (1981)
Davaro (1981)
İffet (1982)
Gözüm Gibi Sevdim (1982)
Doktor Civanım (1982)
Baş Belası (1982)
Şalvar Davası (1983)
En Büyük Şaban (1983)
Çarıklı Milyoner (1983)
Aile Kadını (1983)
Şabaniye (1984)
Bir Sevgi İstiyorum (1984)
Ortadirek Şaban (1984)
Sosyete Şaban (1985)
Şendul Şaban (1985)
Şaban Pabucu Yarım (1985)
Keriz (1985)
Gurbetçi Şaban (1985)
Katma Değer Şaban (1985)
Milyarder (1986)
Yaygara 86 (1986)
Deli Deli Küpeli (1986)
Japon İşi (1987)
Arkadaşım ve Ben (1987)
Aile Pansiyonu (1987)
Öğretmen (1988)
Uyanık Gazeteci (1988)
Sevimli Hırsız (1988)
Deniz Yıldızı (1988)
İnatçı (1988)
Samanyolu (1989)
Talih Kuşu (1989)
Gülen Adam (1989)
Koltuk Belası (1990)
Duygu Çemberi (1990)
Kızlar Yurdu (1992)
Tanrı Misafiri (1993)
Süper Baba (1993)
Bizim Aile (1995)
Yasemince (1997)
Ah Bir Zengin Olsam (1999)
Demir Leblebi (1999)
Keloğlan-Süperoğlan (2000)
Sınır (2000)
Borsa (2000)
Karate Can (2001)
Şıh Senem (2003)
Hababam Sınıfı Merhaba (2003)
Ağa Kızı (2004)
AB’nin Yolları Taştan (2005)
Emret Komutanım (2005)
Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu (2006)
Amerikalılar Karadeniz’de 2 (2006)
Zoraki Koca (2007)
Hayat Güzeldir (2008)

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

Senarist

Gol Kralı (1980)
Davaro (1981)
Çarıklı Milyoner (1983)
Şabaniye (1984)
Sosyete Şaban (1985)
Şendul Şaban (1985)
Deli Deli Küpeli (1986)
Arkadaşım ve Ben (1987)
Duygu Çemberi (1990)

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

Editörlük 

Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu (2006)

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay 728 x 90″]

 

[adinserter name=”Kare Görüntülü Reklam 300 x 250″]

error: İçerik korunuyor !!!