Altına yatırım yapmayı düşünenler dikkat! İşte 22 Temmuz altın fiyatları son durum

Altın fiyatları son zamanlarda 400 TL seviyelerinde ilerlerken tarihi bir rekora imza atarak 410 TL’ye yükseldi. Gram altın fiyatı 410 TL seviyelerine yükselmesinin ardından diğer altın fiyatları merak konusu oldu. Altın fiyatları son durumu herkesi şoke ederken gram altın fiyatı 22 Temmuz anlık olarak 408 TL seviyelerinde işlem yapıldığı görüldü. 22 Temmuz gram altının fiyatı ne kadar? 22 Temmuz altın fiyatları son durum nedir? Çeyrek altın ne kadar? sorularının cevapları da haberimizde…

Altına yatırım yapanları bile şoka uğratan gram altın fiyatı rekor üstüne rekor kırarak tarihi bir rekora imza attı. Altın fiyatları son zamanların en üst seviyesine ulaşmasının hemen ardından altına yatırım yapacak olanlarda altın fiyatlarını daha da yakından takip etmeye başladı.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Altın fiyatlarında son durum herkesi şoke ederken vatandaşlarda merakla altın fiyatları yükselir mi? Altın fiyatları etkileyen faktörler neler? sorularının cevaplarını araştırmaya başladı. 

Altın fiyatları arasında en fazla merak edilenler arasında yer alan gram altın fiyatı yükselmesiyle birlikte herkeste altın fiyatlarına karşı merak uyandı.  Anlık altının gram fiyatı 408 lira seviyelerinde işlem görürken bir diğer merak edilen altın fiyatı ise çeyrek altınıdır. Çeyrek altın fiyatı da anlık olarak şuanda 664 seviyesinde işlem görüyor.

ANLIK ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Anlık altın fiyatları şöyle:

Altın fiyatları Alış – Satış

Gram Altın fiyatları: 408 TL – 408 TL

Çeyrek Altın fiyatları : 664 TL – 671 TL 

Yarım Altın fiyatları : 1.325 tl – 1341 TL

Cumhuriyet altın fiyatları: 2.650 TL – 2673 TL

ALTIN FİYATLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELER? 

Altın fiyatlarında son günlerde yaşanan artışın ardından herkes merakla altın fiyatlarını araştırmaya başladı. Altının fiyatını etkileyen faktörler, altının arz ve talebini etkileyen faktörler şöyle:

– Mücevher talebi başta olmak üzere altına olan endüstriyel talep,

– Madencilik şirketlerinin altın çıkarma maliyetleri,

– Altın arz ve talebinde ağırlıkları yüksek olan ülkelerin jeopolitik durumları, – Petrol ve diğer emtiaların fiyatları,

– Merkez bankalarının altın alış ve satış işlemleri,

– Merkez bankalarının para politikaları,

– Reel faiz hadleri,

– Enflasyon oranları,

– Dünya ekonomilerinin büyüme hızları,

– Altın üreticilerinin hedging işlemleri,

– Altının işlem gördüğü vadeli piyasalardaki kısa ve uzun pozisyon miktarı,

– Spekülatif amaçlı işlemler,

– ABD Doları’nın diğer para birimleri karşısındaki değeridir.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy altın fiyatlarında yükselişi değerlendirerek şu açıklamayı yaptı:

Altının ons fiyatı için geçen hafta 1810 dolar seviyesine dikkat çekmiştik ve önemli bir direnç seviyesi olduğundan bahsetmiştik. Nitekim, dünkü işlemlerde bu direnç seviyesinin net olarak çalıştığını gördük. 1810 doları deneyip geri dönen ons altın bu seviyeyi kırınca 1821 dolar seviyesine kadar yükseldi. 

Şu anda ise yukarı yönlü hareket eğer daha da güçlenirse ufuktaki en yakın bant hareketi 1825-1875 dolar aralığı olarak görülüyor. Ancak buraya yerleşmesine giden yolda gelebilecek kar satışları ile geri çekilmelere de hazırlıklı olmak lazım. Bu kapsamda da geri çekilme durumlarında 1791 dolar seviyesine inmesi halinde ve buradan ilave satışların gelmesi halinde aşağıda 1766 dolara kadar olan bir destek seviyesinin olduğunu görüyoruz.

Ons altının yıl sonuna kadar olan süreçte ana trendinin yukarı yön olduğunu tekrar hatırlatalım. Bu ivmenin arkasında ana itici güç ise ikinci dalga haberleri ya da piyasadaki tedirginlikten ziyade düşük seviyelerde olan ABD tahvillerinin getirileri. Küresel altın fonlarına, son 5 yıla kıyasla, çok yüklü miktarlarda para girişleri ve ons altın fiyatının yükselmesindeki ana neden aslında küresel ekonomilerde merkez bankalarının düşük hatta sıfır seviyesinde olan faiz politikaları neticesinde yaratılan düşük getiri ortamı. Bu ortam devam ettiği müddetçe altın sürekli olarak en çok tercih edilen yatırım araçları arasında olmaya devam edecek gibi görülüyor.

Gram altın için ise henüz 400 TL seviyeleri dolar/TL paritesindeki yatay sabit seyirden ötürü direnç olarak izlenmeye devam ediyor.  Dolar/TL paritesinin bu trendinin devam etmesi durumunda gram altının 400 TL seviyelerini aşıp 410 TL seviyesine doğru bir ivme yakalaması için altının ons fiyatının yukarıda bahsettiğimiz bant hareketine yerleşebilmesi gerekiyor.

error: İçerik korunuyor !!!