Avrupa’da ırkçı atalara isyan: Avrupa’daki Floyd protestolarında eylemciler heykelleri yıktı ve yaktı

 ABD’den Avrupa’ya sıçrayan Floyd gösterilerinde kıtanın ırkçı, sömürgeci ve kölelik düzenini hatırlatan sembol isimlerinin heykelleri hedef alındı.

 

 

İngiltere Bristol’deki gösterilerde, 17. yüzyıldaki İngiliz sömürge siyasetinin önde gelen ismi, köle taciri Edward Colston’un heykeli sokaklarda gezdirildikten sonra Avon Nehri’ne atıldı. Londra’da Churchill’in heykeline “Bir ırkçıydı” yazıldı. Belçika’da, Kongo’da katliamlar yapan Kral 2. Leopold’un bir heykeli de ateşe verildi.

Eski İngiliz Başbakanı Winston Churchill’in heykeline “Irkçı” yazıldı ve Belçika Kralı 2. Leopold’un heykelleri yakıldı.

 

 

BD’de George Floyd’un polis tarafından tutuklandığı sırada öldürülmesinin ardından başlayan protestolar Avrupa’ya sıçradı.

 

 

Avrupa’daki gösterilerde, kıtanın kanlı sömürgeci geçmişinin ve kölelik düzeni temsilcilerinin heykelleri hedef alındı. Heykellerin kaldırılması için internet üzerinden imza kampanyaları da başlatıldı. İngiltere’de başta başkent Londra olmak üzere Manchester ve Bristol gibi birçok şehirde Floyd cinayeti, artan ırkçılık ve polis şiddeti binlerce kişi tarafından protesto edildi.

 

 

Belçika’nın birçok kentinde protestocular Kral 2. Leopold’un heykellerini hedef aldı. İngiltere Bristol’deki gösterilerde, 17. yüzyılda İngiliz sömürge siyasetinin önde gelen isimlerinden köle taciri Edward Colston’un heykeli binlerce protestocunun katılımıyla yıkıldı ve nehre atıldı.

 


 
error: İçerik korunuyor !!!