Çin’de aşı olmayana çok sıkı yasaklar: Hastaneye girişleri engellenecek

Çin’de aşı olmayana çok sıkı yasaklar: Hastaneye girişleri engellenecek

Çin’de aşı olmayana çok sıkı yasaklar: Hastaneye girişleri engellenecek. Corona virüsü salgınının başladığı Çin’de dikkat çekici bir karar alındı. Yetkililer, birçok şehirde corona virüsü aşısını zorunlu hale getirdi. Aşı olmayanlar ise, hastane, okul, müzeye giremeyecek toplu taşıma kullanamayacak.

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

sondakika-urfadan-haber-var
Çin’de aşı olmayana çok sıkı yasaklar

 

2019 yılının son günlerinde corona virüsü salgınının başladığı Çin’de çok sıkı önlemler ve aşı kararları alındı. Yetkililer Çin bazı kentlerinde corona virüsü aşısı olmayanların bazı haklardan mahrum bırakılacağını duyurdu.

 

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

Çin’de aşı olmayana çok sıkı yasaklar. Hastaneye girişleri engellenecek. Corona salgınının başladığı Çin’de dikkat çekici bir karar alındı. Yapılan açıklamada ilk olarak belirli kentlerde corona virüsü aşısı olma zorunluluğu getirildi. Ülkenin güneyindeki Yunnan eyaletindeki Chuxiong kentinde, 18 yaşın üzerindekilerden 23 Temmuz’a kadar en az 1 doz aşı olmaları istendi. 510 nüfuslu şehirde bu tarihe kadar aşı olmayanlara ise bazı kısıtlamalar getirileceği belirtildi.

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

1.4 milyar nüfuslu ülkenin yüzde 64’ünün corona aşısı olmasını hedefleyen Çin’in Chuxiong kentinde aşı olmayanların hastane, bakım evi, anaokulu, okul, kütüphane, müzeye girmesine izin verilmeyecek. Bu kişilerin hapishane ziyareti de yapamayacağını açıklayan yetkililer tek doz aşı olmayanların toplu taşımaya alınmayacağını vurguladı.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

Öte yandan bir ay sonra iki doz aşı olunmasının zorunlu hale getirileceği belirtildi. Bir ay sonra iki doz aşı olmayanların da benzer şekilde kamusal alanlara giremeyeceği açıklandı.

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

Abdullah Çiftçi (Stratejist) hocanın videolarında yaptığın tespit teker teker doğru çıkmaya başlıyor. Çin’de aşı olmayana çok sıkı yasaklar geleceğini haftalar öncesinden videolarında belirtmekteydi. Bunlardan biriside “Hastaneye girişleri engellenecek” ifadesi olmuştu ve aynen Çin uygulamaya başladı. 

 

Abdullah Çiftçi Kimdir?

Stratejist, STK yöneticisi, Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı, Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı. Kahramanmaraş doğumlu. 1987 ve 1996 yılları arasında TÜBİTAK’ta çalışmıştı. TÜBİTAK sonrası farklı kurum, STK ve şirketlere danışmanlık yaptı/yapıyor.

Ankara Üniversitesinden mezun olan Abdullah Çiftçi özellikle son dönemlerde, uluslararası ilişkiler, teknoloji, İnternet kullanımı, bilim ve dış siyaset ile ilgili katıldığı programlar ile sıkça gündemde yer almaktadır.

Özellikle son dönemlerde katıldığı programlar ile adından söz ettiren Abdullah Çiftçi, Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı ve Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

28 yıldır Bilgi Teknolojileri alanında çalışan Abdullah Çiftçi, Türkiye’de İnterneti ilk kullanan ekibin içerisinde yer aldı. Türkiye 1.2.3. “İnternet Konferansı Düzenleme Komitesi Üyesi” idi. Türkiye’de ilk kez 1995 yılında Bilkent Üniversitesinde “İnternetin Sosyal Yönü” konulu konferansı verdi

1994-2000 yılları arasında İnternet üzerine farklı şehirlerde, STK, Ticaret odalarında 70 konferans verdi.

1995 yılında Hulki Cevizoğlu ile “NASA’nın bilgisayarını delen Müthiş Türkler” konulu bir program yapmıştı.

Abdullah Çiftçi, İslami Sermayenin Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye’deki İnşaat sektörüne bu durumu anlatan 100 civarında makale yazmıştır.

KAYNAK: Stratejist Abdullah Çiftçi (timeturk.com, 21 Ocak 2017), Abdullah Çiftçi Kim? (06 Şubat 2018), Abdullah Çiftçi Kimdir? (haberler.com, 07.03.2020), Abdullah Çiftçi Kim? (haberegider.com, 07.03.2020), Abdullah Çiftçi (eksisozluk.com, 07.03.2020), Abdullah Çiftçi (uludagsozluk.com, 07.03.2020), Abdullah Çiftçi kimdir  (emlakkulisi.com,  07.03.2020), Abdullah Çiftçi Kimdir? (beyazgazete.com, 07.03.2020).

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay 728 x 90″]

 

BU KARAR TEPKİ ÇEKTİ

Fransız haber ajansı AFP, ülke genelindeki yaklaşık 12 şehirde de benzer uygulamaların başladığını aktardı. Öte yandan Tianhe bölgesinde çalışan kamu görevlilerine aşı olmamaları durumunda maaş verilmeyeceği belirtildi.

 

[adinserter name=”Kare Görüntülü Reklam 300 x 250″]

Fakat hükümetin bu adımı sosyal medyada büyük tepki çekti. Bazı kullanıcılar “Çin’in Twitter’ı” olarak bilinen Weibo’da hükümetin politikasını eleştirdi. Sosyal medya kullanıcıları, “Hükümet daha önce aşının gönüllülük esasına göre yapılacağını söylemişti ama şimdi bizi aşı olmaya zorluyorlar” dedi.

 

Kaynak Sözcü Gazetesi : https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/cinde-asi-olmayana-cok-siki-yasaklar-hastaneye-girisleri-engellenecek-6540806/

 

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay 728 x 90″]

 

[adinserter name=”Kare Görüntülü Reklam 300 x 250″]

error: İçerik korunuyor !!!