Piyasalarda neler oluyor? Gizli bir el 1 milyar dolar sattı

Piyasalarda neler oluyor? Gizli bir el 1 milyar dolar sattı

 

Güne 13,80 TL üzerinde başlayan dolar’da saat 10:00 itibarıyla sürpriz bir düşüş yaşandı. Kısa süren düşüşle ilgili konuşan piyasa yorumcuları, yaklaşık 1 milyar dolar miktarında bir satış gerçekleştiğini belirtti.

Güne 13,80 TL üzerinde başlayan dolarda bugün ilginç bir satış gerçekleşti. Sabah saatlerinde 13,84 TL’ye kadar çıkan dolar kuru saat 10.00’dan itibaren gerçekleşen satışlarla hızla düşerek 13,56’ya kadar geriledi. Dolarda yaşanan ani düşüşte kimin satış yaptığı bilinmiyor.  Ancak söz konusu satışın Merkez Bankası tarafından yapılmadığı belirtiliyor.

 

 

Dövize bir ara yüzde 2’ye yakın düşüş sağlayan satış yöntemi de oldukça ilginç olduğunu belirten piyasa yorumcuları, ”Merkez Bankası’nın ya da kamu bankalarının satış yöntemi değil, tam tersi gelen alıcılara satış yapmak suretiyle gerçekleşti” ifadelerini kullandılar.

 

 

YAKLAŞIK 1 MİLYAR DOLAR SATILDI

Ayrıca yapılan satış miktarının 1 milyar dolara yakın olduğu tahmin ediliyor.  Bu satışın bugün Katar’daki toplantı ile alakalı olabileceği de ifade ediliyor.

Öte yandan Katar Merkez ve TCMB başkanları bir araya geldiler, parasal gelişmeleri ve bankacılık operasyonlarını ele aldılar.

SATIŞ BİTTİ YENİDEN YÜKSELDİ

Dolardaki satışların kesilmesinin ardından yeniden yükseliş yaşandı. Dolar saat 12.16 saat 12:44 itibarıyla %0,68 azalışla 13,70 liradan işlem görüyor.

 

 

 

 

 

 

error: İçerik korunuyor !!!