Borsa İstanbul’da Kapanış: En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Hisseler Hangileri?

Borsa İstanbul’da Kapanış: En Çok Kazandıran ve Kaybettiren Hisseler Hangileri? 

BIST 100 endeksi, dünkü %8’e yakın yükselişin ardından yeni güne de alıcılı başladı, ancak trendini koruyamadı. 

BIST 100 haftanın son iş gününe dünkü yükseliş heyecanıyla alıcılı başladı ve endeks, sabah saatlerinde 4.980 puan bandına kadar yükseldi. Ancak günün zirvesini oluşturan bu seviyeden başlayan satışlarla yönünü aşağı çeviren endeks, 4.700 bandına kadar geriledi. 

Gün içi işlemlerinde 4.850 puan bölgesinde direnç oluşurken endeks, son saatte 4.770 seviyesinde destek bularak 4.800 bandında kalma mücadelesi veriyor. BIST 100, %1’e yakın geri çekilmeyle son saate girerken haftalık bazda ise %9’un üzerinde değer artışına sahip. Böylece Borsa İstanbul’da 3 haftalık düşüşün ardından bu hafta özellikle dünkü yükselişle bir toparlanma görüldü. 

Borsa Istanbul’da bugün en çok kazandıran hisse senetleri

Borsa’da bugünkü hafif negatif seyre rağmen alıcılı hareket ederek en çok kazandıran 5 hisse şu şekilde sıralandı:

  • AVHOL
  • OZRDN
  • IMASM
  • ELITE
  • ALFAS

Bugün en çok kazandıran hisseler arasında IMASM, bugün MSCI’nin endeks güncellemesiyle MSCI Global Small Cap Endeksi’ne dahil edilen hisseler arasında. IMASM, son 3 haftada %70 değer kaybının ardından 20 TL bandına kadar geriledi. Bu hafta ise bugün %10’a yakın yükselişle birlikte %13 değer artışıyla düşüş trendine ilk tepkisini verdi. 

ALFAS, 3 Mayıs’tan bu yana %35 düşerken dünden bu yana en çok değer kazananlar listesine girerek haftalık kayıplarını geri aldı ve 286 TL’ye kadar bir toparlanma gördü. 

Bugün en çok kaybettiren ilk 5 hisse ise şu şekilde sıralandı:

  • ARSAN
  • CUSAN
  • ULAS
  • KRGYO
  • KRSTL

Günün en aktif hisselerinin başında ISCTRYKBNK ve AKBNK olarak bankalar yer alırken SISE ve KCHOL, en yüksek işlem hacmine sahip diğer hisseler oldu. 

Sektör bazında bakıldığında son saatte bankalar, %2,5 yükselişle ayakta kalan sektör olurken gıdafinansallar ve perakende ticaret yatay kaldı. Diğer sektörler ise ekside hareket etti. Buna göre bugün en çok düşen sektörlerin başında inşaatulaştırma ve mineral ürünleri yer aldı. 

Hafta kapanışında yurt dış piyasalarında da karışık bir görünüm söz konusu. Asya endeksleri genel olarak haftayı ekside kapatırken Avrupa endeksleri pozitif kapanışa hazırlanıyor. DXY endeksi bugün toparlanma sinyalleri veriyor. ABD borsaları ise güne hafif satıcılı bir görünümle başladı. Sabah saatlerinde pozitif bir görünüme sahip olan ABD vadelileri de yönünü aşağı çevirdi. 

Yazar: Günay Caymaz

error: İçerik korunuyor !!!