Titanik’e Turist Taşıyan Denizaltı Kayboldu Ünlü İngiliz Milyarder de içinde

Titanik batığına dalarken kaybolan denizaltıda bulunan milyarder kaşiflerden haber alınamıyor. Titanik’in enkazını görmek için 250 bin dolar ödeyen ve ufak bir araç içinde 12 bin feet derinliğe inen turistler için son düzlüğe girildi. Denizaltında 10 saatten az oksijen kaldığı tahmin ediliyor. 

Pakistanlı bir milyarder ve onun 19 yaşındaki oğlu…Milyarder bir kaşif… Dünyaca ünlü bir dalgıç…Ve onları taşıyan Titan adlı mini denizaltıyı kullanan bir başka milyarder…

Titanik’e Turist Taşıyan Denizaltı Kayboldu Ünlü İngiliz Milyarder de içinde

Bu 5 kişi, Kanada’nın Newfoundland eyaletinin 500 kilometre açığında, Atlantik Okyanusu’nun dibinde yatan Titanik batığına dalan mini denizaltıda kurtarılmayı bekliyor. Denizaltı Titan ile onu takip eden ana gemi arasındaki radio frekansı, geçtiğimiz pazar günü, suya daldıktan 1 saat 45 dakika sonra bilinmeyen bir neden dolayı kesildi. Mini denizaltı, Titanik turistlerini 250 bin dolar karşılığında taşıyan Ocean Gate firmasına ait.

Kanadalı şirketin pazartesi günü kendi imkanlarıyla yaptığı kurtarma çalışmaları sonuç vermeyince ABD ve Kanada hükümeti devreye girdi. Umutlar tam tükenirken, salı bir “mucize işareti” geldi. P3 uçağının yarım saatte bir okyanusa bıraktığı sonar cihazlarından bir tanesi “dipten ses” keşfetti. Ama başka ses duyulmadı.

ABD’li kurtarma ekipleri, “Denizaltıda 48 saatlik oksijen kaldı” dediklerinde saatler salı gecesi 23.00’ü gösteriyordu. Kayıp milyarderlere gece boyunca ulaşılamazsa, siz bu satırları okurken oksijenleri bitmiş olacak. İngiliz basını dün “Mucize için dua ediyoruz” başlıkları ile yayına çıkarken, ABD basını daha çok Amerikan Sahil Güvenlik güçlerinin verdiği çabaya dikkat çekti.

Titanik’in batığı su yüzeyinden 3 bin 810 metre altında deniz yatağında yatıyor. Mini denizaltının bin 828 metre su altında bir noktada olduğuna inanılırken; Amerikan basını “Sahil Güvenlik’in elindeki ekipmanlar ne yazık ki suyun 1 kilometre altında çok da işe yaramıyor” diye yazdı.

Titanik enkazının bulunduğu noktada basıncın yüzey basıncının tam 380 katı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, kurtarma çalışmalarıyla ilgili umutsuz olduklarının altını çizdi. Tarihin en büyük deniz kazasında Titanik adlı transatlantik, 1912 yılında bin 500 yolcusuyla birlikte bir aysberge çarptıktan sonra batmıştı.

 

 

3 milyarder 1 dalgıç ve 1 genç

Titan adlı denizaltıda bulunan 5 yolcudan ilki İngiliz milyarder ve kaşif Hamish Harding. Merkezi BAE’de olan Action Aviation adlı havacılık şirketinin sahibi olan Harding, deneyimli bir pilot.

2019’da dünyanın iki kutbu arasındaki en hızlı uçuşu gerçekleştirerek Guinness Rekorlar Kitabı’na giren 58 yaşındaki Harding, 2021’de okyanusun en derinine daldı, Haziran 2022’de milyarder Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’le uzaya çıktı. Şahsi serveti tam bilinmiyor.

Pakistanlı milyarder Shahzada Dawood ve 19 yaşındaki oğlu Sulaiman Dawood, denizaltıdaki diğer iki turist. Dawood, petrokimyadan, gübreye, bilgi işlemden gıdaya kadar değişik iş alanlarında faaliyet gösteren bir holding yönetiyor. 4’üncü turist ise ünlü dalgıç Paul-Henrş Nareolet… 5’inci kişi ise denizaltıyı da kullanan Ocean Gate’in CEO’su Stockton Rush… 61 yaşındaki milyarder bugüne kadar 250 civarında turisti Titanik batığına indirdi.

 

 

Titanik’e turist taşıyan denizaltı kayboldu: Ünlü İngiliz milyarder de içinde

Titanik’in enkazına turist taşıdığı esnada Atlantik Okyanusu’nda kaybolan küçük denizaltıda İngiliz milyarder ve kaşif Hamish Harding’in olduğu ailesi tarafından doğrulandı. Kaybolan denizaltının sahibi OceanGate Expeditions’ın CEO’su Stockton Rush’ın da denizaltıda olduğu iddia edildi. 

BBC’nin haberine göre Boston Sahil Güvenlik ekipleri, turistik amaçla kullanılan denizaltının Atlas Okyanusu’nda kaybolduğunu duyurdu. Ekipler, kaybolan denizaltını bulmak için çalışmalara başladı.

 

 

DALIŞTAN 1 SAAT 45 DAKİKA SONRA İRTİBAT KESİLDİ

ABD Sahil Güvenlik Biriminin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, denizaltıda 5 kişinin olduğu açıklandı. 6,4 metre uzunluğundaki denizaltı ile irtibatın dalıştan 1 saat 45 dakika sonra kesildiğine işaret edilen açıklamada, son sinyalin pazar sabahı alındığı, dolayısıyla denizaltının 24 saatten daha uzun zamandır kayıp olduğu aktarıldı.

Denizaltıyı arama çalışmalarına ABD ve Kanada’dan ekipler katılırken, aramalar havadan ve denizden devam ediyor.

 

İNGİLİZ MİLYARDER DE DENİZALTIDA

Küçük denizaltılar genellikle turistlere, Titanik’in kalıntılarını göstermek için dalma deneyimi sunarken, bunun için turistler on binlerce dolar ödüyor.

ABD merkezli “OceanGate Expeditions” isimli firmaya ait denizaltı ile Titanik deneyimi yaşamak isteyenler ise koltuk başına 250 bin dolar veriyor.

Havacılık sektöründe hizmet veren Action Aviation’ın İngiliz sahibi milyarder Hamish Harding’in üvey oğlu Brian Szasz, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, babasının Titanik’e inen araçta bulunduğunu belirterek, herkesin dua etmesini istedi.

Daha sonra Szasz, söz konusu paylaşımını silerek, “Annem gizlilik nedeniyle paylaşımımı ve ilgili diğer paylaşımları silmemi istedi. Desteğiniz için teşekkürler.” ifadelerini kullandı.

Action Aviation’ın da olay öncesi Twitter hesabından “Denizaltı başarıyla hareket etti, Hamish şu anda dalıyor.” paylaşımında bulundu.

 

TİTANİK, KUZEY ATLANTİK’İN SULARINA GÖMÜLMÜŞTÜ

“Asla batmayacağı” iddia edilen lüks yolcu gemisi Titanik, 10 Nisan 1912’de 2 bin 224 yolcu ve mürettebatla New York’a gitmek üzere İngiltere’nin Southampton kentinden yola çıkmıştı.

Gemi, 15 Nisan 1912’de bir buz dağına çarptıktan sonra Kuzey Atlantik’in sularına gömülmüştü.

Kazada bin 500’den fazla kişi yaşamını yitirmişti, bunlardan bazıları buz gibi soğuk sularda donarak can vermişti. Gemide sadece bin 178 kişiye yetecek kadar filika bulunuyordu. Birkaç saat sonra kaza yerine ulaşan Carpathia gemisi 710 kişiyi kurtarmıştı.

Çok sayıda romana ve filme konu Titanik’in enkazı, 1985’te Newfoundland bölgesinin 645 kilometre açığında deniz bilimci Robert Ballard tarafından bulunmuştu. 1987-2004 yıllarında yapılan dalışlarda, batıktan çok sayıda eşya çıkarılmıştı.

error: İçerik korunuyor !!!