Gürcistan Devletine Çağrı

KOBULETİ’DE PROSTESTO MİTİNGİ DÜZENLEYEN PANSİYONCULARDAN GÜRCÜ HÜKÜMETİNE ÇAĞRI : ‘’YA BANKALAR KREDİ BORÇLARIMIZI DONDURSUN, YA DA KREDİ BORÇLARIMIZIN FAİZLERİNİ SİZ ÖDEYİN’’
Bugün, 29 Ağustos’ta Kobuleti’deki pansiyon sahipleri bir protesto mitingi düzenledi. İlçeden geçen ana karayolunu da ulaşıma kapatma niyetinde olan otel sahipleri, başarısız geçen turizm sezonu nedeniyle bankalara olan kredi ödemelerinin dondurulmasını veya devlet tarafından kendilerine destek verilmesini talep ediyor.
Sezon için bankalardan kredi aldıklarını ancak bu yıl krediyi geri ödeme imkanlarının olmadığını belirten protestocu pansiyon sahiplerinden Nino Bolkvadze, koronavirüs salgını nedeniyle yabancı turistlerin ülkeye gelemediğini ve borçlarını iç turizm yoluyla ödeyemediklerini söyledi.
“Bu Salgından olumsuz etkilendik, bankaya bir kuruş bile koyamıyoruz çünkü tatilcimiz yok, oda kiralayamıyoruz ve bankalar ise bu konuda herhangi bir görüşme yapmaya yanaşmıyor. Ya bankaların kredilerimizi dondurması ya da bankaya olan kredi borçlarımızın faizlerini sübvanse etmesi için hükümetten yardım istiyoruz ”
Kobuleti’de bu sene turist azlığı olduğunu söyleyen Bolkvadze “Bu yıl bir odayı 20-30 Lari’ye kiralıyoruz, önceki yıllarda bu odaları 100-150 Lari’ye kiralamıştık. Bu kazançla, bu kışı bile geçiremeyeceğiz” dedi.
Bir diğer pansiyon sahibi Keti Kakhidze, bankanın kredi faizini ikiye katladığını söylüyor:
“Bir mikrofinans kurumundan 25 bin Lari tutarında sezonluk kredi aldım ve bu yıl 7 500 Lari geri ödemem gerekiyor, ancak tatilcimiz olmadığı için artık bu miktarı yatıramıyorum. Şimdi banka sözleşmemi değiştirdi ve kredi borcumu 58 000 Lari’ye yükseltti. Bu tutarı ben nasıl ödeyeyim?”
Protestocu pansiyon sahipleri şu anda iktidardaki ‘’Kartuli Otsneba – Gürcü Rüyası’’ partisinin Kobuleti’deki seçim merkezinin önünde toplanıyorlar ve Acara Maliye ve Ekonomi Bakanı ile problemlerinin çözümü konusunda bir görüşmeyi yapmayı istiyorlar.
error: İçerik korunuyor !!!