Çocuklarda İdrar Kaçırma Hastalık Habercisi Olabilir

Çocukluk çağında sıklıkla görülen idrar kaçırma, nedeni araştırılması gereken önemli bir sağlık sorunudur. Basit gibi görülse de önemli hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Hastalığın tedavisi sosyal açıdan da önemlidir. Çünkü idrar kaçırma sorunu ihmal edildiğinde çocuklarda yaşam kalitesinin bozulmasına ve özgüven sorununa yol açabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanları, çocuklarda idrar kaçırma sorunu ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Çocukluk döneminde altını ıslatma sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum kendini yalnızca gece idrar kaçırma veya hem gece hem gündüz idrar kaçırma şeklinde gösterebilir. Normalde çocuklar gece idrar kontrolünü 4 yaşında sağlar. Gündüz kontrolü ise daha erken yaşta sağlanmaktadır. 5 yaşındaki çocukların % 15’i, 15 yaşındaki çocukların ise % 1’i gece idrar kaçırmaktadır. Gece idrar kaçıran çocukların her yıl % 15’i kendiliğinden, hiçbir tedavi almadan iyileşmektedir. Ancak altını ıslatma problemi bu zaman aralığında çocuk ve ailesinde, sosyal ve psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Sosyal açıdan önemli olan bu durum, altta yatan önemli bir hastalık olmasa bile, tedavinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. İdrar kaçırma sorunu önemsenmeli Çocukluk çağında başlayan idrar kaçırma sorunları, aileler tarafından çoğu zaman ihmal edilmektedir. Ancak ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Gündüz veya gece idrar kaçırma; böbrek yetmezliği, hormonal bozukluklar, idrar yolu iltihapları, sinir sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, mesane çalışması bozukluğu gibi hastalıklarla beraberde görülebilir. Bu nedenle hafife alınmamalı ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır. 5 yaşından önce tedavi düşünülmemeli Gece idrar kaçırma sorunu olan bir çocuğun tedavisi, 5 yaşından önce düşünülmemelidir. Tedavi planlanan çocukta bu problemin başka bir hastalığa bağlı olup olmadığı incelenmelidir. İdrar tahlili ve ultrasonografik incelemelerle, idrar yollarına ait anatomik bozukluk veya enfeksiyon olmadığı tespit edildikten sonra gece idrar kaçırma sorunu tedavi edilmelidir.

Yaşam şekli ve beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli İdrar kaçırma da ilaç tedavisi 8 yaşından büyük çocuklar için düşünülmelidir. İdrar kaçırma sorunu olan çocuklarda beslenme ve sıvı alımı düzenlenmelidir. Gün içinde 6-7 kez 250 ml sıvı alımı sağlanmalı, akşamları yatmadan 2 saat önce sıvı alımı kısıtlanmalıdır. Akşam yemeğinden sonra çay, kahve ve gazlı içecekler verilmemelidir. Gündüz 3 saat ara ile tuvalete gitmesine yardım edilmeli, kabızlık sorunu varsa ona yönelik bir tedavi uygulanmalı, yatmadan önce ve yattıktan 2 saat sonra uyandırılarak tuvalete götürülmeli, gece tuvalete kolay ulaşım sağlanmalı, bez bağlamaktan kaçınılmalı, fizik aktivite düzenlenmeli ve uzun süre oturur pozisyonda kalması engellenmeli, cezadan kaçınılarak özgüven mutlaka korunmalıdır. Geceleri çocuğun altının bağlanmaması çocuk için daha yararlı bir uygulamadır. Çünkü bez bağlama çocuğun gece kalkma ihtiyacını ortadan kaldırır ve tedavi sürecini olumsuz etkiler.

error: İçerik korunuyor !!!