Urfada Yetişen KEME nedir?

[adinserter name=”Site İçi Arama Motoru”]

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

Keme kelimesinin anlamı son zamanlarda sıkça araştırılırken, Ülkede tüketiminin en fazla Şanlıurfa’da olduğu Keme Mantarı, kelime anlamı itibari ile “toprak altında yetişen bir tür mantar, tüf” anlamında kullanılır. Patates ile çok karıştırılan bu ürün ormanlarda bahçelerde kendiliğinden yabani olarak yetişir. 

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

Keme kelimesinin anlamı son zamanlarda sıkça aratılıyor. Günlük hayatımızda çevremizden duyduğumuz bazı kelimeler bize yabancı gelebiliyor. Bu kelimelerden biri olan keme kelimesinin anlamını sizin için araştırdık. Peki, Keme nedir? Keme mantarı nedir, nerede yetişir? Konuya ilişkin detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

KEME NEDİR?

Keme, kelime anlamı itibari ile “toprak altında yetişen bir tür mantar , tüf” anlamında kullanılır.

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

KEME MANTARI NEDİR, NEREDE YETİŞİR?

Yeraltında yetişen bir mantar türü olan keme, patates yumrusuna benzeyen, üstü basık ve genelde kahverengidir. Türkiye’nin birçok yerinde yetişen keme, özellikle Konya ve Şanlıurfa illerinde yetişir. Bu bölgelerde daha çok yetişmesinin sebebi bölgede bulunan kuru topraklardır. Yetişen kemeler özel olarak toplanır, işlenir ve piyasaya sunulur. Keme mantarının en önemli özelliklerinden biri, içerisinde yüksek miktarda protein barındırmasıdır. Dolayısıyla insan sağlığı açısından oldukça faydalı olan keme mantarı hem besin hem de ticari açıdan değerlendirilir.

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

[adinserter name="Görüntülü Yatay Esnek"]

[adinserter name="Görüntülü Dikey Esnek"]
[adinserter name="Görüntülü Kare Esnek"]

[adinserter name="Görüntülü Yatay 728 x 90"]
[adinserter name="Kare Görüntülü Reklam 300 x 250"]
error: İçerik korunuyor !!!