Şanlıurfa’da 17 Koyun Gözaltına Alındı

Şanlıurfa’da 17 koyun gözaltına alındı. Ceylanpınar’da bir vatandaşa ait koyunların TİGEM özel güvenlikçileri ve askerler tarafından gözaltına alındığı ileri sürüldü. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, vatandaştan koyunların serbest kalması için para istenildiği iddia ederek koyunların serbest bırakılmasını istedi. 

 

CHP’li Tanal: Şanlıurfa’da 17 koyun gözaltına alındı “Hemşerimin koyunları serbest bırakılsın…

Tanal, “Başkanım, bu koyunların terörle iltisakı mı var, bağlantısı mı var? Ya, bu koyun, kuzu Allah’ın yarattığı o merada ot yiyor, ot! Orada Allah’ın verdiği suyu içiyor” dedi. 

 

“KOYUNLAR SERBEST BIRAKILMALI”

Tanal, sosyal medya hesabından Urfa Valiliğini ve Tarım Bakanlığını etiketleyerek yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Şanlıurfa Ceylanpınar Çaylı Köyü’nde hemşerimizin 17 koyunu, TİGEM özel güvenlikçileri ve askerler tarafından gözaltına alındı. Koyunları, Ceylanpınar TİGEM İşletmesi’nin Gümüşsu merkezindeki ‘Hayvan Cezaevi’ne hapsettiler. Hemşerimin koyunları serbest bırakılsın.

 

“KOYUNLARIN CEZAİ MESULİYETİ YOK”

Yeni doğan, kuzular, annelerinden ayrı düştü. Süt içmesi gereken kuzuları, annelerini hapsederek cezalandırmayın. Koyunların cezai mesuliyeti yok. Gözaltı, hapsetme işlemi, suç işleyen ve cezai sorumluluğu olan insanlara yönelik uygulanır. Dünyada hiçbir hukuki düzenlemede hayvanlar gözaltına alınmaz, hapsedilmez.”

ARAZİYE GİRMELERİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞINMIŞTI

Ceylanpınar Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü arazisine önceki dönemlerde de vatandaşların koyunları girdiği için gözaltına alınmış, CHP Milletvekili Mahmut Tanal bu konuyu TBMM gündemine de getirmişti.

 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Şanlıurfa’da 17 koyunun gözaltına alındığını söyledi. Tanal, Şanlıurfa Ceylanpınar Çaylı Köyü’nde hemşerimizin 17 koyunu, TİGEM özel güvenlikçileri ve askerler tarafından gözaltına alındı” dedi. 

 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal Twitter hesabında bunları yazdı.

 

1 – Şanlıurfa #Ceylanpınar Çaylı Köyü’nde hemşerimizin 17 koyunu, TİGEM özel güvenlikçileri ve askerler tarafından gözaltına alındı. Koyunları, Ceylanpınar TİGEM İşletmesi’nin Gümüşsu merkezindeki ‘Hayvan Cezaevi’ne hapsettiler. Hemşerimin koyunları serbest bırakılsın.

2- Hemşerimiz, TİGEM’in koyunların serbest kalması karşılığında istediği parayı ödeyemez. Yeni doğan, kuzular, annelerinden ayrı düştü. Süt içmesi gereken kuzuları, annelerini hapsederek cezalandırmayın. Koyunların cezai mesuliyeti yok.
3- Gözaltı, hapsetme işlemi, suç işleyen ve cezai sorumluluğu olan insanlara yönelik uygulanır. Dünyada hiçbir hukuki düzenlemede hayvanlar gözaltına alınmaz, hapsedilmez. Bizi dünyaya rezil ediyorsunuz. Ceylanpınar TİGEM İşletmesi, bu akıl dışı uygulamadan vazgeçsin.
@RTErdogan @TCTarim @UrfaValiligi @VahitKirisci @adalet_bakanlik @Abdullah_Erin47 @cpkaymakamligi @suleymansoylu”

 

Güvenlik Soruşturması teklifinin Meclis’teki görüşmeleri sırasında CHP’li vekil Mahmut Tanal, Ceylanpınar’da Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) arazisinde otladıkları gerekçesiyle çok sayıda koyunun gözaltına alındığını duyurdu. Tanal’ın “Hayvanları serbest bırakın” çağrısı üzerine İçişleri Bakan Yardımcısı gerekli işlemlerin ardından 17 koyunun serbest bırakıldığını bildirdi.

 

 Av. Pınar ELİBOL “TİGEM Bu Kanuna Göre Suç İşliyor”

Borçlar Kanunu gereğince Hayvan Sahibinin Sorumluluğu, İcra İflas Kanununda Hayvan Haczi, Türk Ceza Kanununda Hayvan Sahibinin Sorumluluğu ve Hayvanları Koruma Kanunu

 

Av. Pınar ELİBOL konuyu hukuksal olarak ele aldı. 

 

Türk Ceza Kanununda koyunların işleyebileceği bir suç öngörülmeştir, Türk Ceza Kanunu insanlar için düzenlenmiş bir kanundur. Failin öncelikle insan olması esastır, koyunlar Türk Ceza Kanununda bir suçun faili olamazlar. Rehin almak ise borçlar Kanunu m 67 ve 68 anlamında değerlendirilebilir, burada ise hayvan tutanın kusursuz sorumluluğu öngörülmüştür.

Hayvana dikkat, özen ve gözetim görevini üzerine alan ve ondan sürekli şekilde faydalanan kişi, hayvanı bulunduran sıfatıyla bu hayvanın sebebiyet vermiş olduğu zararları ödeme yükümlülüğü altındadır. Hayvanın sahibi maddi ve / veya manevi zararı tazmin etmek zorundadır. Türk Ceza Kanunu anlamında ise tehlike saçan bir hayvan varsa yine sahibi sorumlu olacaktır.

Yeni Borçlar Kanunu 68. Maddesi ile ; Yine taşınmaz sahibine o hayvanı yakalama ve teminat olarak alıkoyma hakkı tanımıştır. Ancak öldürme değil, yasa metninde “hatta durum ve koşullar haklı gösteriyorsa hayvanı diğer yollarla etkisiz hâle getirebilir” şeklinde düzenleme getirilmiştir. Bu durum hayvana şiddetin önüne geçmektedir. Ancak tigemin yaptığı hayvanları aç susuz bırakma eylemleri, hayvana açıkça şiddet, hatta işkence kapsamındadır. İcra İflas kanununda kedi köpek artık haczedilemiyor.

İcra İflas Kanunu’nun “Haczi caiz olmayan mallar ve haklar” başlıklı 82’nci maddesine baktığımızda;

Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanlarının,

Borçlu ve ailesinin idareleri için lüzumlu ise borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut üç keçi veya koyunu ve bunların üç aylık yem ve yataklıklarının,

Geçimi hayvan yetiştirmeye münhasır olan borçlunun kendisi ve ailesinin maişetleri için zaruri olan miktarı ve bu hayvanların üç aylık yem ve yataklıklarının haczedilemeyeceği açıkça düzenlenmiştir.

Bununla beraber “Kısmen haczi caiz olan şeyler” başlıklı madde 83’te yavrulu hayvanların haczi düzenlenmiş olup ‘’Hayvan hacizlerinde, anaları tarafından beslenme ve bakılmaya muhtaç olan yavrular analarından ayrı haczedilemeyecekleri gibi bunların anaları da yavrularından ayrı haczedilemezler.’’ hükmü yer almaktadır.

Ancak bunun için Borçlu hakkında bir icra takibinin başlatılması, takibin kesinleşmesi esastır. Ceylanpınar da ise hayvan sahibi hakkında başlatılan bir icra takibinin olduğu ve takibin kesinleştiği konusunda bir bilgiye sahip değiliz. Hayvanlar haczedilmiş olsa bile Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında mümkündür.

Hayvanların  korunması,  gözetilmesi,  bakımı  ve  kötü  muamelelerden  uzak  tutulması  için  gerekli  önlemler alınmalıdır.

Hayvanların  korunması  ve  rahat  yaşamalarının  sağlanmasında;  insanlarla  diğer  hayvanların hijyen,  sağlık  ve güvenlikleri de dikkate alınmalıdır.

Hayvanların türüne özgü şartlarda bakılması, beslenmesi, barındırılma ve taşınması esastır.

Hayvanları taşıyan ve taşıtanlar onları türüne ve özelliğine uygun ortam ve şartlarda taşımalı, taşıma sırasında beslemeli ve bakımını yapmalıdırlar.

Dolayısıyla tigem in koyunları yavrularından ayırarak, bir icra takibi başlatmadan, bu takip kesşnleşmeden, sırf zarar verdi diye, hatta zararı konusunda bir tespit dahi yaptırmadan bir de üstüne jandarma aracılığıyla yani kolluk kuvvetlerini kendi çıkarları için kullanarak gözaltına alır gibi kapatması, hayvanlara elkoyması, bir de üstüne icra İflas Kanunu ve Hayvanları Koruma Kanununa aykırı aç susuz bırakarak ölümlerine sebep olması, ayrıca yavrularını da aç bırakarak mağdur etmesi asla kabul edilemez.

 

 

Urfa Düşünce Platformu  Başkanı Mustafa PAKIR skandal konu hakkında şöyle dedi :

“Hayvanlara merhameti olmayanın insanlara hiçbir zaman merhameti olmaz. Bu konuda sorumluluk kimdeyse yetkilileri göreve bekliyoruz. Urfa Düşünce Platformu olarak biz bu konunun takipçisi olacağız. Tüm hukukî yollara başvuracağız ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Kesinlikle yaşadığımız bölgede böyle olayları tasvip etmiyoruz. Koyunların aç ,susuz  ve bakımsız kalmalarını kuzucukların ise analarından koparılmalarını hem hukuk dışı hemde insanî dışı buluyoruz.”

 

35_koyun_gozaltina_alinarak_hapsedildi_urfadanhabervar-urfahaber-1

 

Şanlıurfa’da 17 Koyun Gözaltına Alındı Haber Videosu

 

 

 

 

 

 

Milletvekili Mahmut Tanal, sosyal medya paylaşımında Urfa Valiliğini ve Tarım Bakanlığını etiketleyerek yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Şanlıurfa Ceylanpınar Çaylı Köyü’nde hemşerimizin 17 koyunu, TİGEM özel güvenlikçileri ve askerler tarafından gözaltına alındı. Koyunları, Ceylanpınar TİGEM İşletmesi’nin Gümüşsu merkezindeki ‘Hayvan Cezaevi’ne hapsettiler. Hemşerimin koyunları serbest bırakılsın. Hemşerimiz, TİGEM’in koyunların serbest kalması karşılığında istediği parayı ödeyemez.

Yeni doğan, kuzular, annelerinden ayrı düştü. Süt içmesi gereken kuzuları, annelerini hapsederek cezalandırmayın. Koyunların cezai mesuliyeti yok. Gözaltı, hapsetme işlemi, suç işleyen ve cezai sorumluluğu olan insanlara yönelik uygulanır.

Dünyada hiçbir hukuki düzenlemede hayvanlar gözaltına alınmaz, hapsedilmez. Bizi dünyaya rezil ediyorsunuz. Ceylanpınar TİGEM İşletmesi, bu akıl dışı uygulamadan vazgeçsin. Hemşerimiz, TİGEM Gümüşsu sahasında cezaevine konulan 17 koyununun serbest kalması konusunda sizlerden yardım talep ediyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ceylanpınar Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü arazisine önceki dönemlerde de vatandaşların koyunları girdiği için gözaltına alınmış, CHP Milletvekili Mahmut Tanal bu konuyu TBMM gündemine de getirmişti.

error: İçerik korunuyor !!!