Viking King Ragnar Lothbrok Gerçekte Kimdir? Nerede Yaşadı ? Nerede Öldü ?

[adinserter name=”Site İçi Arama Motoru”]

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

Ünlü Viking kralı Danimarkalı Ragnar Lothbrok, 9. yüzyılda yaşadı. Fransa ve İngiltere içlerine seferler düzenleyen Ragnar Lothbrok hem Danimarka hem de İsveç kralı olmuştur.

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

Viking King Ragnar Lothbrok Kimdir ? 

Ortaçağ kaynaklarına göre, Ragnar Lothbrok, 9. yüzyılda gelişen bir Danimarka kralı ve Viking savaşçısıydı. Onun hakkında bilindiği düşünülen şeyde çok fazla belirsizlik var ve kökleri onun ölümünden sonra yaratılan Avrupa literatürüne dayanıyor. Bazı kayıtlarda Danimarka Kralı Sigurd Ring’in (veya Hring) oğlu olduğu söylendiğinden, Ragnar Sigurdsson olarak da anılıyordu. Ragnar’ın lakabı olan Lothbrok, eski İskandinav dilinde “tüylü pantolon” anlamına geliyordu. Bazılarına göre “kirli pantolon” da olabilirdi. Bu lakabın, Ragnar Lothbrok’u anlatan menkıbelerden birinde zehir soluyan bir yılanla (bazı kayıtlara göre bir ejderhayla) savaşırken giydiği pantolondan kaynaklandığına inanılıyor.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

viking-king-ragnar-lothbrok-gercekte-kimdir-nerede-yasadi-nerede-oldu-urfadan-habervar-sondakika-1

 

Viking King Ragnar Lothbrok Nasıl Öldü ?

Danimarkalı tarihçi Saxo Grammaticus’tan Gesta Danorum’a göre , Ragnar Lothbrok, Northumbria’nın Anglo-Sakson kralı Aella tarafından yakalandı ve ölmek üzere bir yılan çukuruna atıldı.

Dünyada Vikingler dizisiyle gündeme gelen fetihçi Viking kralı Ragnar Lothbrok, Avrupa tarihinde önemli izler bırakan bir isim. Peki, Ragnar Lothbrok gerçekte kimdi?

Fransız tarihçilerin kayıtlarına göre, Ragnar Danimarka’da bir kral olarak hüküm sürdü; o ve oğulları Fransa’ya acımasız baskınlar düzenlediler. Bir başka kayıt, Ragnar’ı Paris’e saldıran Viking Reginheri’yle (Reginherus) ilişkilendirir; buna göre, Ragnar şehri ele geçirince 111 Hıristiyan’ı asar ve kısa bir süre sonra kendisi de bir hastalıktan dolayı ölür. Bir diğer iddiaya göre Lothbrok, İngiltere’de kral Aella tarafından yılanlı bir çukura atılarak öldürülmüştür.

Tüm kayıtlarda görülen ortak hikâyede ise, Ragnar Lodbrok bir savaşçı olarak ün kazandı ve batıdaki toprakları ve krallıkları yağmalayarak bir servet edindi. Bir iddiaya göre, kiliselerde dua eden insanlara saldırıyordu. Bunların dışında, esprili bir lider olarak bilinirdi ve bazen düşmanlarının iyi düzenlenmiş ve disiplinli kuvvetlerini şaşırtmak için, özellikle de Fransa’ya yaptığı saldırılarda yıldırım taktikleri kullanıyordu.

Ragnar’ın ölümünün ardından, 865 yılında üç oğlu tarafından yönetilen Büyük Pagan (ya da Viking) Ordusu kuruldu ve 9’uncu yüz yıl İngiltere’sinin küçük Sakson Krallıklarına karşı 14 yıllık bir savaş başlattı. Viking istilası, Ragnar’ın öldürülmesinin intikamını almak amacıyla düzenlenmiş olabilirdi. Alternatif ve muhtemelen daha iyi bir teori, işgalin daha önce Ragnar tarafından talep edilen toprakları almak olduğunu öne sürer.

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

NORMANLAR

Normandiya bölgesine adını veren Ragnar’ın torunlarıysa, ‘Normanlar’* adıyla tarihsel varlığını sürdürüyor. Aynı zamanda İngiltereli William da bu fetihçi kralın büyük-büyük torunuydu.

 

İçinde Danimarkalı tarihçiden Gesta Danorum (yaklaşık 1185)Saxo Grammaticus , örneğin, Ragnar, Kutsal Roma imparatoru Charlemagne ile bir savaş da içeren 9. yüzyıl Danimarka kralıydı . Saxo’nun efsanevi tarihine göre, Ragnar sonunda Anglosakson kralı tarafından ele geçirildi.Northumbria Aella ve ölmek üzere bir yılan çukuruna atıldı . Bu hikaye aynı zamanda daha sonraki İzlanda eserleri Ragnars saga loðbrókar ve Þáttr af Ragnarssonum’da da anlatılır.

 

12. yüzyıl İzlanda şiiri Krákumál , Ragnar’ın ölümünün romantik bir tanımını yapıyor ve onu eski Cermenlerin kahramanlık edebiyatından figürler olan Sigurd ( Siegfried ) ve Brynhild’in ( Brunhild ) bir kızıyla evliliğine bağlar . Ragnar ve oğullarının eylemleri de Orkney Adaları şiiri Háttalykill’de anlatılır

 

Tarihsel Ragnar ile ilgili netlik olmamasına rağmen çeşitli roman ve filmlerde karakter olarak yer aldı. 21. yüzyılın başlarında, popüler televizyon dizisi Vikinglerin baş figürlerinden biriydi .

 

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

RAGNAR LOTHBROK HANGİ YILLARDA YAŞADI?

İsveç veya Danimarka’nın olduğu bölgede doğdu tahmin edilen Ragnar Lothbrok’un 765 veya 795 ile 845 veya 865 yılları arasında yaşadığı sanılıyor. Özellikle Fransa’da nehirleri kullanarak çok geniş çaplı bir bölgeyi yağmalamayı başarmıştır. Çok hareketli olduğundan güçlü Frank süvarisinin istediği meydan muharebelerinden kaçınmış, beklenmedik seferlere girişmiştir. 9. yüzyılda çok sayıda muharebeden galip çıktıktan sonra İngiltere’de kral Aella’ya esir düşmüş ve yılanların olduğu bir çukura atılarak öldürülmüştür.

 

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

Nerede yaşadı? Neler yaptı? Nasıl öldü?

Ragnar’ın üç oğlunun babası olduğu söyleniyor.Halfdan ,Inwaer ( Kemiksiz Ivar ) veHubba (Ubbe) – Anglo-Sakson Chronicle ve diğer ortaçağ kaynaklarına göre, 865 yılında Vikinglerin Doğu Anglia’yı işgaline öncülük eden kişi. Ragnar’ın ölümünün intikamını almaya çalışmış olabilirler. Bu cinayet olabilir ya da olmayabilir. Ragnar’ın daha önceki bir işgalinin sonucu olarak hak sahibi olduklarına inandıkları topraklarda hak iddia ediyorlardı. Bu tür bir belirsizlikti. Ragnar hakkında bilindiği düşünülen pek çok şeyi kaplar. Kökleri onun ölümünden sonra yaratılan Avrupa literatürüne dayanır.

 

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay 728 x 90″]

 

Ölümü sonrası

Ragnar’ın ölümünün ardından İvar, babasının intikamını almak üzere İngiltere’ye giderek toprakları yağmalamış ve kral Aella’yı savaşta yenerek esir almıştır. Aella, çok azap verici bir işkence olan ”Kan Kartalı” ile öldürülmüştür.

 

 

[adinserter name=”Kare Görüntülü Reklam 300 x 250″]

 

2 YA DA ÜÇ EŞİ VARDI

İskandinav destanları eşleri olarak Thora ve Aslaug’dan bahseder. Bir diğer iddia ise 3 eşi olduğu yönünde: Lagertha, Thora ve ardından Aslaug.

 

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

Geleneksel kaynaklara göre

Ragnar Lothbrok’un birden fazla tarihsel kişiliği kapsadığı düşünülmektedir. Gerçekteki Ragnar’a benzetilenlerden bir tanesi olan Vikingli korsan ve savaşçı Ragnar özellikle Fransa’ya saldırmakta ün yapmıştır. Hristiyan şehirlerine saldırırken kullandığı en önemli taktik kentteki tüm savaşçıların kilisede ayinde olduğu pazar günlerini saldırı için seçmesidir. Genellikle yüklü bir kefalet sonrasında kurbanlarını serbest bırakır, aynı yere sürekli olarak yeniden saldırarak zenginlikleri talan ederdi.

 

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

Fransa

845 yılında Ragnar güneye doğru yola çıkar. 120 gemi ve yaklaşık 5 bin Viking savaşçısıyla Sen Nehri’nden başlayarak Karolenj İmparatorluğu’nun Fransa Krallığı içindeki batı sahillerini yağmalar. Fransa’nın içlerine giren Vikingler Paris’i ele geçirir. Fransa kralı Dazlak Karl, Ragnar’a şehre zarar vermemesi için yüklü bir danegeld fidye ücreti öder.

İlginç bir şekilde, sefere katılan çok sayıda Viking savaşçısının yolculuk sırasında, Ragnar’ın da seferden hemen sonra öldüğü aktarılmaktadır. Paris’ten sonra Vikingler Fransa’nın diğer bölgelerine doğru ilerlemiş ve Franklar tarafından uzun süre topraklardan atılamamışlardır. Sonraki dönemde Vikingler Rouen şehrini yerlebir edeceklerdir. Bölgeye yerleşen Vikingler’e kuzeyliler anlamında Nordmenn, Northmen, Norsemen denecektir. Tarihteki Normanlar buradan gelmektedir. Yerleştikleri bölgeye de Normandiya denilmiştir.

 

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

İngiltere

Tüm kaynaklar Ragnar Lothbrok’un İngiltere’de öldüğü konusunda hemfikirdir. Ragnar’ın hangi koşullarda Northumbria kralı Aella’nın eline düştüğü bilinmemektedir. Ragnar’ın ölüm tarihi 840 veya 865 olarak verilir. Daha sonra Ragnar’ın oğulları babalarının intikamını almak için İngiltere’ye sefer düzenlemişlerdir.

 

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

AVRUPA KAYNAKLARINDA RAGNAR

Duvar’ın haberine göre Ortaçağ literatüründe Ragnar Lothbrok ile ilgili hikâyeler, ayrıntılar açısından farklılık gösterse de Fransa ve İngiltere’ye yaptığı baskınlarla ilgili kısım her kaynakta hemen hemen aynıdır. Anglo-Saxon Tarihçeleri, Ragnar Lothbrok’un 9’uncu yüz yıl Avrupa’sında önemli bir etkisi olan faaliyetlerini kapsamlı bir şekilde aktarır. Dahası, Anglo-Saxon Tarihçesi’nde Vikinglere ilişkin kayıtlar yalnızca Ragnar Lothbrok ile bitmez. Oğulları, torunları ve Ragnar’ın mirasını nasıl sürdürdükleri hakkında bazı hikâyeler içerir.

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

[adinserter name="Görüntülü Yatay Esnek"]

[adinserter name="Görüntülü Dikey Esnek"]
[adinserter name="Görüntülü Kare Esnek"]

[adinserter name="Görüntülü Yatay 728 x 90"]
[adinserter name="Kare Görüntülü Reklam 300 x 250"]
error: İçerik korunuyor !!!