1000 TL Yardım Başvurusu Yapan Herkesi ilgilendiriyor Dikkat! İnceleme Yapılıyor

E-Devlet platformu üzerinden 3.faz yardım başvuruları devam ediyor.

1000 TL devlet yardımı almak için başvuru yapan vatandaşlarımızın sayısı 800 bini geçti. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bugün yaptığı açıklamayla dönemsel muhtaçlık sınıfında olan vatandaşlarımızın tespiti yapılarak ödemelerinin öncelikli gerçekleşeceğini belirtti.

İlk olarak 17 Aralık 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde rapor edilip, gün be gün bütün dünyaya yayılmış olan korona virüsü gün geçtikçe daha fazla insanı hasta etmeye ve can almaya devam ediyor. Ülkemizi de etkisi altına almış olan bu virüs, insanları sadece sağlık yönünden değil, ekonomik yönden de vuruyor. İnsanların hijyen, harcama, gezme gibi alışkanlıklarında büyük değişiklikler yapmalarına yol açan bu virüs, çoğu insanın ekmek teknesine bile engel koymuş durumda. Tabii ki bu değişimler ve kısıtlamalar boşuna değil, virüsün yayılımını kontrol altına almayı ve hatta durdurmayı planlayan bu kısıtlamalar genelinde, Bayramda 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilimizde sokağa çıkmak yasak. Tabii ki devletimizin belirli kurumları, şu zamanda yayılmış olan virüsten dolayı dışarıya çıkamayan insanlarımıza yardım ediyor.

800 Bin Başvuru Yapıldı

Korona virüsünde ekonomik durumlardan dolayı oluşabilecek yokluk ve yoksulluğu engellemeye çalışan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Kurumu, başvurulara göre maddi sıkıntılar çeken veya ilerleyen dönemlerde çekebilecek vatandaşlarımıza maddi olarak veya erzak yönünde yardımlarda bulunuyor. Bugün, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk800 binin üzerinde başvuru olduğunu belirtti.

İnceleme Yapılacak

Başvuruların hepsine kısa sürede dönüş yapılacağını söyleyen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, 3. faz pandemi sosyal desteği için yapılan başvurularda “Dönemsel muhtaçlık” tespiti yapılacağını da açıkladı. 3. Faza memurlar, kamu işçileri ve emekliler başvuramayacak diyen Bakan Selçuk Faz 1 ve 2’den yararlanan ve İŞKUR işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar faz 3’ten yararlanamayacaklar dedi. Başvuruların 1003 vakfın ekranına düştüğünü açıklayan Bakan, vakıflar değerlendirip gerekli dönüşleri sağlayacaklar dedi. Faz 3 başvurularının bu Pazartesi itibariyle başladığını da söyleyen bakan şu an sisteme 800 binin üstünde başvuru alındığını da söyledi. İlk önce gerçekten muhtaçlık çeken vatandaşlara ulaşmak için “Dönemsel muhtaçlık” tespiti yapılacağını açıklayan bakan, ihtiyaç sahiplerini bekletmeden, ilk onlara ulaşmak için yapılacak bu tespit ile, ilk önce muhtaçlık ve yoksulluk çeken insanların başvuruları değerlendirmeye alınacak dedi.

E-Devlet platformu üzerinden yapılan başvurularda, vatandaşlarımızdan çeşitli hane bilgileri isteniyordu. Başvuru yapan kişi TC kimlik no, isim soyisim gibi bilgilerini doldurduktan sonra hanede yaşayan diğer kişileri, fatura tutarlarını ve hane geliri gibi bilgileri dolduruyordu. Buraya girilen bilgiler neticesinde dönemsel muhtaçlık tespiti yapılacak ve ihtiyaç sahibi kişilere yardım ödemeleri öncelikli olarak yapılacak. 800 bin kişilik başvuru olduğu ve her gün arttığı gözönüne alınırsa tüm vatandaşlarımız için ödeme yapılması biraz uzun sürebilir. Acil ihtiyaç sahiplerinin mağduriyetini önlemek adına, dönemsel muhtaçlık yaşayanların ödemeleri daha öncelikli olarak gerçekleştirilecek.

error: İçerik korunuyor !!!