Yüz İfadesinden Siyasi Görüşü Tahmin Eden Yapay Zeka : Sağcılar Mutlu, Solcular Nötr

Yapay Zeka, fotoğraflarda görünüşlerine göre kişinin siyasetini tahmin edebilir yapay zekâ çalışması

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, yapay zeka algoritmaları, bir kişinin siyasi görüşünü yüz özelliklerine göre tahmin etmeye yardımcı olabilir. Danimarka‘da yapılan bir araştırma, yapay zeka algoritmalarının bir kişinin yüz özelliklerine dayalı olarak siyasi ideolojisini tahmin etmeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre, yapay zeka teknolojisi, sağ görüşlü insanların fotoğraflarda mutlu bir yüz ifadesine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu, nötr (tarafsız) bir yüz ifadesiyle resmedilen kişilerin ise solcu olarak tanımlanma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor.

 

NewFox Haberden Video

 

 

Microsoft’un yüz tanıma teknolojisi kullanıldı

Makalede, yapay zekanın bir kişinin fotoğrafını analiz ederken siyasi ideolojisini yüzde 61 doğrulukla tahmin edebildiği belirtiliyor. Araştırmacılar, fotoğraflarda görülen duygusal durumu ölçmek için Microsoft‘un yüz tanıma teknolojisini kullandılar. Ayrıca algoritmanın doğruluğunu test etmek için Danimarkalı parlamenterlerin fotoğraflarının kullanıldığı da belirtiliyor.

Çalışma ayrıca, daha çekici olan kadın politikacıların muhafazakar olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu, erkekler için çekiciliğin herhangi bir siyasi ideolojiyle ilişkilendirilmediğini de ortaya koydu.

 

yuz-ifadesinden-siyasi-gorusu-tahmin-eden-yapay-zeka-gelistirildi
Yüz ifadesinden siyasi görüşü tahmin eden  yapay zekâ geliştirildi

 

Danimarka’da yapılan bir araştırma, AI’nın yüz özelliklerine dayalı olarak kişinin siyasi ideolojisini tahmin etmede %61 oranında doğru olduğunu buldu.

Danimarka’da yapılan bir araştırma , yapay zeka algoritmalarının, bir kişinin yüz özelliklerine dayalı olarak siyasi ideolojisini tahmin etmeye yardımcı olabileceğini buldu.

Araştırma, sağcı politikacıların fotoğraflarda mutlu yüz ifadelerine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu, nötr yüz ifadeleriyle resmedilen kişilerin ise solcu olarak tanımlanma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

“Yüz fotoğraflarından ideolojiyi tahmin etmek için derin öğrenmeyi kullanma: ifadeler, güzellik ve yüz dışı bilgiler” başlıklı çalışma, yapay zekanın bir kişinin fotoğrafını analiz ederken bir kişinin politik ideolojisini %61 doğrulukla tahmin edebildiğini buldu.

Araştırmacılar, Scientific Reports’ta yayınlanan makalelerinde, bilgisayar bilimcilerin bilgisayarlara insanlara benzer bilgileri öğrenmeyi ve işlemeyi öğrettikleri yapay zekada bir yöntem olan derin öğrenmenin, yalnızca fotoğraflara dayalı olarak insanlar hakkında tahminler yapmak için kullanılabileceğini açıkladı .

Araştırmacılara göre bilim adamları, “bu tekniklerin öngörücü başarısına hangi bilgilerin katkıda bulunduğunu” tam olarak belirlemeye çalıştılar.

İnsanlar başka bir kişinin yüzünü okuyabilir ve kişiliği, zekası ve hatta siyasi ideolojisi hakkında neredeyse anında yargıda bulunabilir. Arhus Üniversitesi’nden çalışma yazarı Stig Hebbelstrup Rye Rasmussen ve meslektaşları, hesaplamalı sinir ağlarının (insan beyninin yapısını ve işlevini taklit eden algoritmalar) yalnızca tek bir fotoğrafa dayanarak bir kişinin siyasi ideolojisini tahmin edip edemeyeceğini araştırdı.

Bilim adamları sinir ağını, ülkenin 2017 belediye seçimlerinden binlerce politikacı fotoğrafıyla eğittiler, seçimlerin çok kutuplaşmamış veya rekabetçi olmadığına dikkat çektiler ve politikacılardan “siyasetteki son amatörler” olarak bahsettiler.

yuz-ifadesinden-siyasi-gorusu-tahmin-eden-yapay-zeka-gelistirildi
Yüz İfadesinden siyasi görüşü tahmin eden yapay zeka geliştirildi

AI TEHDİTİNİ NASIL DESTEKLEYEBİLİRSİNİZ?

Açıkça sol veya sağcı olmayan, Avrupa etnik kökenli olmayan veya sakallı fotoğraflanmış adayların fotoğraflarını kaldırdılar . Fotoğraflar, tahminleri değiştirebilecek arka plana sahip fotoğraflar değil, adayların yalnızca yüz hatlarını tasvir ediyordu. Araştırmacılara daha sonra 1.442’si kadın politikacıları tasvir eden 4.647 siyasi aday fotoğrafı kaldı.

Araştırmacılar, fotoğraflarda görülen duygusal durumu ölçmek için Microsoft’un yüz ifadesi tanıma teknolojisini ve adayların çekiciliğini ve hatta erkekliğini belirlemek için başka algoritmalar kullandılar. Algoritmanın doğruluğunu test etmek için Danimarkalı parlamenterlerin bir avuç fotoğrafını da kullandılar.

Toplamda, araştırma, veriler üzerinde eğitilen yapay zekanın ideolojiyi %61 oranında doğru bir şekilde tahmin edebildiğini buldu; bu, algoritmaların siyasi bağlantıları saf şanstan daha iyi tahmin edebildiğini gösteriyor.

yeni_bir_cinsel_yonelim_dogacak_dijiseksuellik_urfadanhabervar-urfadanhaber-urfahaber-sondakikaurfahaber

DÜNYANIN İLK AI ÜNİVERSİTESİ Rektörü, TEKNOLOJİNİN EĞİTİM İLKELERİNİ BOZARACAĞINI, ‘RÖNESANS BİLİNÇLERİ’ YARATACAĞINI SÖYLEDİ

Araştırmacılar, “Sonuçlarımız, derin öğrenme yaklaşımlarının mahremiyete yönelik tehdidini doğruladı” diye yazdı. “Özellikle halka açık veriler üzerinde eğitilmiş ve doğrulanmış, önceden geliştirilmiş ve hazır bir ağ kullanarak, iki örnekte, resimdeki kişinin ideolojisini kabaca %60 oranında tahmin edebildik.”

Araştırma, daha çekici olan kadın politikacıların daha muhafazakar olduğunu, erkekler için çekiciliğin ve erkekliğin siyasi ideolojiye bağlı olmadığını buldu . Daha mutlu görünen hem erkeklerin hem de kadınların yüzlerinin sağcı olma olasılığı daha yüksekken, tarafsız yüz ifadeleri politikacıların daha çok sol partilerin üyeleri olduğu anlamına geliyordu. Çalışma, daha nadir olmasına rağmen, yüzlerinde küçümseme gösteren kadınların daha çok sola eğilimli olduğunu ekledi.

 

https://www.foxnews.com/tech/ai-can-predict-persons-politics-by-their-looks-whether-they-smile-in-pics-study?utm_campaign

https://www.nature.com/articles/s41598-023-31796-1?utm_campaign

error: İçerik korunuyor !!!