Instagram’da “Mavi Tik”  (Doğrulanmış Rozeti) Nasıl Alınır?

Instagram’da “Mavi Tik”  (Doğrulanmış Rozeti) Nasıl Alınır?

Bu yazımızda Instagram’da “Mavi Tik”  (Doğrulanmış Rozeti) Nasıl Alınır? soruna cevap arayacağız. Instagram‘da hesabınızı doğrulamak ve hesabınızın yanında mavi bir tik istiyorsanız izlemeniz gereken sadece 6 adım var. Bu adımları ve Instagram hesap doğrulama hakkında tüyoları sizin için sıraladık.
instagram-mesajlasma-sorunu-urfadanhabervar-artsoftbilisim-urfa-sondakika

Instagram, 1 milyar aktif kullanıcısı olan, dünyanın en popüler sosyal medya mecrası. Böyle bir platformda, bu kadar çok kullanıcı varken hesabınızı doğrulatmak da biraz zor.

Başvurusu kolay olan ancak kabulü zor olan Instagram hesabı doğrulatmak için sizlere ipuçları vereceğiz. Gelin Instagram’da mavi tik nasıl alınır, birlikte bakalım.

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

Instagram’da mavi tik ne işe yarar?

Sosyal medya platformları denince ilk akla gelen sosyal medya platformlarından birisi Instagram’dır. Instagram hesabı doğrulaması sonucundan verilen bu rozet, Instagram hesabınızın tanınmış bir şahsiyetin, ünlünün ya da küresel bir markanın gerçek hesabı olduğu anlamına geliyor. Kişilerin fotoğraf, video, hikâye paylaşabildiği ve canlı yayın açabildiği, dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan instagram hakkında en çok merak edilen şeylerden birisi instagram mavi tiktir. Yani Twitter ve Facebook gibi mecralarda da görmeye alışkın olduğumuz mavi tik, platformun söz konusu hesabın güvenilir olduğunu doğruladığını belirtiyor.

Mavi tikler aynı zamanda bu hesapları öne de çıkarıyor. Böylece Instagram kullanıcıları doğru kişiyi ya da markayı takip ettiklerinden emin olabiliyorlar. Mavi tik, arama sonuçlarında ve profillerde fark edilmeyi de kolaylaştırır. Sosyal medyada oldukça prestijli gözüken bu rozetler aynı zamanda imrenilen bir statü sembolü. Nadirliklerinin sağladığı prestij çoğunlukla daha fazla etkileşim anlamına geliyor.

Bu prestij ve statüye rağmen, Instagram tarafından doğrulanmış hesaplar, Instagram algoritmasından özel bir muamele görmüyor. Hesapların daha yüksek etkileşim almalarının ise iki sebebi var. Birincisi insanlar mavi tikli hesaplara daha çok güveniyor. İkincisi ise bu rozeti almaya hak kazanmış hesaplar, hedef kitlelerinin ilgilerini çekecek içerikler yayınlıyor.

Instagram mavi tik ne işe yarar ve mavi tik nasıl alınır adlı bu yazımızda sizlere mavi tik hakkında bilgi vereceğiz ve bununla beraber hesabınız için mavi tiki nasıl alacağınızdan bahsedeceğiz.

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

Instagram mavi tik rozetine kimler başvurabilir?

Instagram’da hesabını doğrulatmak için herkes başvuru doldurabilir. Ancak Instagram, hesapları doğrulama konusunda oldukça seçici ve kriterlerini açıkça söylemiyor. Örneğin, Twitter ya da Facebook’ta bir mavi tik rozetinizin olması, Instagram’da da kolayca hesabınızı doğrulatabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Bu zamana kadar gördüğümüz ise, Instagram’ın sadece bazı tanınmış kişiler, ünlüler ve markalar bu doğrulama kriterlerine sahip.

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

Instagram Mavi Tik Ne İşe Yarar?

Instagram mavi tik ne işe yarar diyorsanız yazımızın bu bölümünde ilgili sorunuza cevap bulabilirsiniz. Instagram mavi tik, instagramda var olan hesapların kişi, marka veya kuruluşa ait olduğunu gösteren bir etikettir. Bu etiketin hesabınızda var olması da hesabınızın instagram tarafından onaylandığını göstermektedir.

 

Instagram mavi tik genellikle ünlü hesapları ve marka hesapları için bu hesapların gerçek olduğunu göstermektedir.

 

Özellikle markalar için mavi tik almak son dönemlerde oldukça önemlidir. Çünkü instashopun ülkemizde son dönemlerde aktif olarak kullanıldığını göz önünde bulundurursak bir markanın instagram hesabının mavi tikli olması ilgili markadan güvenli alışveriş yapılacağını gösterecektir.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

Instagram Mavi Tik Alma Şartları

 

Instagram’dan doğrulanmış rozeti yani mavi tik almak isteyen hesapların belirli şartları tamamlaması gerekmektedir. Instagram mavi tik başvurularını değerlendirirken ilk olarak hesapların kamu yararına uygunluğunu göz önünde bulundurmaktadır. Bununla beraber platformun doğrulama kriterleri arasında instagramın var olan belirli kriterlerini karşılayıp karşılamadıklarını da göz önünde bulundurmaktadır.

 

Instagram’dan mavi tik almak isteyen kişilerin ilk olarak instagram kullanım koşullarına ve instagram topluluk kurallarına uyması gerekmektedir. Bu kurallara uyan ve kamu yararına uygun olan instagram hesapları bunlar dışındaki başka kriterleri de tamamlamalıdır. Instagram mavi tik alma şartları;

 

 • Özgünlük
 • Benzersiz Olmak
 • Dikkat Çekmek
 • Eksiksiz Olmak

 

Gelin, Instagram Mavi Tik Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır (2021 Yeni) adlı yazımızın devamında instagram mavi tik alma şartlarına bakalım.

Özgünlük

Instagram’ın mavi tik verirken göz önünde bulundurduğu en önemli koşullardan biri de hesabınızın özgün olmasıdır. Yani yukarıda da belirttiğimiz gibi hesabınızın gerçek bir kişi tarafından açılmış ya da tescilli olan bir işletme ya da kuruluşu temsil etmesi gerekmektedir.

 

Benzersizlik

Mavi tik almak isteyen hesaplardan istenen başka bir şart ise benzersizliktir. Yani instagram hesabınız, temsil edilen kişinin veya kurum ve kuruluşun benzersiz bir varlığı olmak zorundadır. Instagram doğrulanmış hesap sahibi olmak isteyen kişilerin yalnızca bir hesabı doğrulanabilmektedir.

 
 

Dikkat Çekmek

Instagram’ın mavi tik etiketi verirken göz önünde bulundurduğu şeylerden birisi de hesabınızın dikkat çekmesidir. Yani hesabınız instagram kullanıcıları tarafından sıklıkla aratılan bir hesap olmalıdır. Hesabınız size ait bir hesap olabileceği gibi markanıza veya kuruluşunuza ait de olabilir.

 

Instagram buna karar verirken öncelikle hesapları incelemektedir, bununla beraber haber kaynağında ön plana çıkan hesapların incelemesini yapmaktadır. Eğer hesabınız haber kaynaklarında ücretli veya tanıtım amaçlı içerikler ile yer alıyorsa instagram bunu bir inceleme kaynağı olarak kabul etmemektedir.

 

Eksiksiz Olmak

 

Instagram’ın mavi tikli hesapları doğrularken dikkate aldığı bir başka konu ise instagram hesaplarının eksiksiz olmasıdır. Instagram’ın eksisiz olma kriterleri şunlardır;

 

 • Hesabın herkese açık olması
 • Hesapta biyografi bulunması
 • Hesabınızda profil fotoğrafı bulunması
 • Instagram hesabında en az bir gönderinin bulunması

 

Gibi kriterler instagramın eksiksiz olma kriterleridir.

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

Instagram Mavi Tik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Instagram’da mavi tik başvurusu yapacaksanız eğer bu konuda birçok şeyi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Instagram Mavi Tik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler şunlardır;

 

 • Instagram bir kişinin veya işletmenin yalnızca bir hesabı için mavi tik ( doğrulanmış etiketi) vermektedir. Örneğin; sizlerin markanızın instagram hesabınız ve  farklı dillerde de hizmet veren hesaplarınız bulunuyorsa instagram bunu istisna olarak kabul etmekte ve ilgili hesaplar için de sizlerin mavi tik başvurusu yapmanıza izin vermektedir.
 • Instagram hesabınızda sizinle ilgili bilgiler veren biyografi, gönderi ve profil fotoğrafı gibi alanlar yer almalıdır.
 • Mavi tik başvurusu yapacağınız hesaplarınızın ilgi alanlarına yönelik olmaması gerekmektedir. Örneğin instagram @yavrukediler kullanıcı adıyla açılan ve bir ilgi alanını gösteren bir hesap için mavi tik vermeyi kabul etmemektedir.
 • Instagram mavi tik başvurusu yapmak isteyen hesapların profillerinde diğer platformlarda bulunan sosyal medya hesaplarına yönlendirme yapmamaları oldukça önemlidir. Örneğin; instagram hesabında twitter kullanıcı adını paylaşan bir hesap için mavi tik doğrulaması yapılamamaktadır.
 • Mavi tik doğrulama süreci esnasında başvuru yapan hesabın yanlış ve yanıltıcı bilgiler vermesi ileride ilgili rozetin kaldırılmasına neden olabilmektedir. Bununla beraber instagram yanıltıcı bilgiler veren hesapları silme hakkını da saklı tutmaktadır.

 

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak mavi tikli hesap başvurusunu yapabilirsiniz.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay 728 x 90″]

 

Mavi Tik Nasıl Alınır ve Instagram Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Instagram’da genellikle onaylanmış hesapların ünlülere, siyasetçilere, futbolculara verildiği düşünülmektedir fakat instagram yenilik yapması seven bir şirket olduğu için bu konuda da kullanıcılarına yenilikler getirmektedir. Yani artık ünlü olmadan mavi tik alabilirsiniz. Fakat öncelikle yukarıda sizlere bahsettiğimiz mavi tik şartlarını yerine getiren bir hesabınızın olması gerekmektedir.

 

Instagram’ın sizlerden istediği mavi tik şartlarını yerine getirdikten sonra sizler de instagram hesabınız üzerinden şu adımları izleyerek mavi tik başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

 • İlk olarak instagram hesabınıza giriş yapın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra instagramda sağ üst köşede bulunan menü simgesine tıklayın.
 • Menü alanına giriş yaptıktan sonra bu alanın en alt kısmında bulunan ayarlar bölümüne girin.
 • Ayarlar bölümünden hesap bölümünü bulun ve giriş yapın.
 • Hesap bölümünde bulunan doğrulama talebi kısmına tıklayın. Bu sizi instagram mavi tik formuna yöneltecektir.
 • Doğrulama talebi bölümünde instagram sizlerden kullanıcı adı, adınız soyadınız, bilinen adınız, instagram hesabınızın kategorisi gibi bilgilerinizi isteyecektir. Bu bilgileri doldurduktan sonra instagram kimlik fotoğrafınızı istemektedir.

 

Kimlik fotoğrafınızı da ekledikten sonra başvurunuzu gönderebilirsiniz. Instagram’a mavi tik başvurusu yapmanızın doğrulanmış etiketi almanız için bir adım olduğunu unutmayın çünkü instagram gerekli incelemeleri yaptıktan sonra hesabınızın mavi tike uygun olup olmadığına karar verecektir .

 

[adinserter name=”Kare Görüntülü Reklam 300 x 250″]

 

Hesabınızı doğrulatabilmek için öncelikle platformun Hizmet Şartları ve Topluluk Kuralları’na uymanız gerekiyor. Bu kurallara uyuyorsanız aşağıdaki tüm kriterleri de karşılamalısınız:

 • Orijinal hesap: Mavi tik rozeti alabilmek için gerçek bir kişi, kayıtlı bir işletme ya da marka olmanız gerekiyor. Bir meme ya da hayran sayfası sahibiyseniz, hesabınızı doğrulatamazsınız.
 • Sadece bir adet hesap: Farklı dillere hitap etmek için açılan hesaplar dışında, kişi ya da işletme başına sadece bir Instagram hesabı doğrulanabilir.
 • Gizli profiller: Gizli Instagram hesapları doğrulama için uygun değildir.
 • Eksiksiz profil: Instagram doğrulama rozeti almak istiyorsanız profiliniz dolu olmalı. Tam bir özgeçmişiniz, profil fotoğrafınız ve en az bir gönderiniz yoksa, mavi tik alamazsınız.
 • Dikkate değer: Instagram’ın mavi tik konusundaki en büyük ve gizli kriteri de tam olarak bu. Hesabınızın diğer kullanıcıların dikkatini çekecek ve çok aranacak bir profil olması gerekiyor.

Yukarıdaki kriterleri karşıladığınızdan nispeten eminseniz ya da sadece şansınızı denemek istiyorsanız, aşağıdaki adımlarla Instagram hesabınızı doğrulamayı deneyebilirsiniz.

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

4 Adımda Instagram’da mavi tik nasıl alınır?

 • Adım #1: Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki simgeye dokunun.
 • Adım #2: Ayarlara gidin ve hesabı seçin.
 • Adım #3: Doğrulama İste’ye dokunun.
 • Adım #4: Başvuru formunu gerçek bilgilerinizle doldurun

Başvuru formu için resmi nüfus cüzdanınızın fotoğrafını da göndermeniz gerekiyor. Bireyler için bu, ehliyet ya da pasaport da olabilir. İşletmeler için bir elektrik faturası, sözleşme ya da vergi beyannameleri gönderilebilir. Instagram’ a göre ekipler başvurunuzu inceledikten sonra bildirimler sekmenizde bir yanıt alacaksınız.

İnternet üzerinde varlığını sürdüren dolandırıcıların sayısından dolayı Instagram, size asla e-posta göndermeyecekleri, para istemeyecekleri veya başka bir şekilde ulaşamayacakları konusunda çok açık. Birkaç gün ya da bir hafta içinde, herhangi bir geri bildirim ya da açıklama bulunmaksızın doğrudan olumlu ya da olumsuz geri dönüş alacaksınız.

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

Instagram’da mavi tik almak için ipuçları:

 • Mavi tik satın almaya çalışmayın
 • Daha fazla organik takipçi kazanın
 • Biyografinizdeki çapraz linkleri kaldırın
 • Organik olarak keşfete düşmek için çabalayın
 • İsminiz herhangi bir haberde göründüğünde bunu bildirin
 • Bir ajans ya da reklamcı ile çalışın
 • Dürüst olun
 • Profilinizin ve biyografinizin eksiksiz ve etkili olduğundan emin olun
 • İlk seferde reddedilince hemen vazgeçmeyin
 • Hesabınızı herkese açık tutun
 • Kurallara göre oynayın

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

Herkesin başvurabildiği ama nadir insanların alabildiği doğrulama sırasında onaylanmak çok zor. Biz de sizler için, hesabınızın kayda değerliğini kanıtlama yolunuzda ilerledikçe başarı şansınızı en üst düzeye çıkaracak yolları derledik.

Instagram mavi tik rozeti ve hesap doğrulaması ile ilgili söyleyeceklerimiz bu kadar. Elbette ki Instagram’daki varlığınız sadece rozetten ibaret değil. Eğer hesabınızı doğrulatabilirseniz, Instagram stratejilerinizi belirleyerek takipçileriniz için ilgi çekici içerikler yayınladığınızda, takipçi sayınızın artacağı ve marka değerinizin yükseleceği su götürmez bir gerçek.

 

[adinserter name=”Feed İçi Reklam”]

 

[adinserter name=”yazı içi reklam”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Dikey Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Kare Esnek”]

 

[adinserter name=”Görüntülü Yatay 728 x 90″]

 

[adinserter name=”Kare Görüntülü Reklam 300 x 250″]

36 thoughts on “Instagram’da “Mavi Tik”  (Doğrulanmış Rozeti) Nasıl Alınır?

Yorumlar kapatıldı.

error: İçerik korunuyor !!!