Yeşilçam’ın Duayen Oyuncusu Yılmaz Gruda Hayatını Kaybetti

Usta oyuncu Yılmaz Gruda, 94 yaşında hayatını kaybetti. Ayşen Gruda‘nın eski eşi olan Yılmaz Gurda, sayısız film, dizi ve tiyatroda boy gösterdi. 1930yılında İstanbul’da doğan Gruda, bir süredir sağlık sorunları ile mücadele ediyordu. Yılmaz Gruda vefat etti. Peki, Yılmaz Gruda kimdir, aslen nereli?

Usta oyuncu Yılmaz Gruda, hayatını kaybetti. Acı haberi ise menajeri verdi. Gruda, böbrek yetmezliği ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları sebebiyle bir süredir hastanede tedavi altındaydı. Yılmaz Gruda, 25 Temmuz günü yaşamını yitirdi. Yılmaz Gruda hayatı…

YILMAZ GRUDA NEDEN ÖLDÜ? 

Ayşen Gruda‘nın eski eşi olan Yılmaz Gruda 94 yaşında, yakalandığı virüs sonrası böbrek yetmezliği ve yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları nedeniyle tedavi görüyordu.

YILMAZ GRUDA KİMDİR? 

Gruda, 14 Temmuz 1930 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Ankara Ticaret Lisesindeki eğitim sürecini yarıda bırakarak devlet memuru olan Gruda’nın yazdığı şiirler, 1950’li yıllarda, çeşitli dergilerde yayımlanmaya başladı. 1956 yılında girdiği Cep Tiyatrosu’nda başlayan oyunculuk hayatı, Ankara Devlet Tiyatrosu’na ait Küçük Tiyatro’da devam etti. Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli topluluklarında da görev yaptı. Bir süre yeniden memurluk hayatına dönüp muhasebecilik yapan Gruda, Muammer Karaca Tiyatrosu’nu yönetti.

Oyuncu Tolga Tiğin ve Ayşen Gruda’nın eski eşi olan Gruda, aynı zamanda Attilâ İlhan ile beraber mavi hareketini yaratan şairlerdendir. Seyirlik tiyatro oyunları da yazıp çeviriler yapan Gruda’nın yayımlanmış eserleri bulunmaktadır.

Yılmaz Gruda, 25 Ekim 2020’de Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda, Anton Çehov’un Evliliğin Halleri’ni Çeviren/Derleyen/Yöneten ve oyuncusu olarak 90 yaşında sahnede yer almıştır.

error: İçerik korunuyor !!!